Boli sme na futbalovej deväťdesiatke v Lúčkach

Boli sme na futbalovej "deväťdesiatke" v Lúčkach

RedakciaŠport17.7.2022

„Futbalové začiatky v obci siahajú do roku 1932. Medzi zakladateľov tejto hry v patrili najmä Štefan Pecho, Metod Šavrnoch, Gejza Horváth, Jozef Salva, Daniel Slimák, Viktor Murín, Koloman Plávka, Anton Zachar, Cyril Pavelka a Imrich Maranka. Keďže vtedy neexistovala nijaká štruktúra majstrovských súťaží, lúčanskí mládenci si dojednávali priateľské zápasy proti najbližším dedinám. Najčastejšie to bolo s Liptovskou Teplou, Černovou, Liskovou, Ivachnovou a Partizánskou Ľupčou.“ Aj takúto informáciu sme našli v kroniky „koženej“ v Lúčkach.

Včera si Lúčky, vo svojom športovom stánku pripomenuli futbalovú deväťdesiatku. Oslava mohla byť ešte krajšia, keby „áčko“ bolo ovládlo siedmu ligu a postúpilo do najvyššej liptovskej súťaži. „Päť rokov sme sa snažili o postup z ôsmej ligy, kým to vyšlo. Keď sme mali takmer na dosah šiestu ligu, začala šarapatiť korona. Nuž a minulú sezónu sme si sami pokazili. Chlapcom nevyšli zápasy vo Východnej, s Prosiekom a potom to išlo dole vodou. Postúpila Hrboltová, no stále tvrdím, že sme mali lepší ´mančaft´, akurát náš rival viac šťastia. Veď na jar sme dokázali Iskru zdolať 5:0,“ rozprával predseda futbalového jubilanta Ján Plávka.

Šéf klubu sa trochu vrátil aj do minulosti. „Prvý raz mi funkcia predsedu pripadla v roku 1986, v čase mojej aktívnej hráčskej činnosti. S nejakými prestávkami tento post zastávam až doteraz. Tie začiatky boli krásne. Dodnes si pamätám na maximálne zapálených funkcionárov i fanúšikov, o to ľahšie sa pracovalo. Chuť bola úžasná. Dokonca mužstvu, ktoré viedol Tibor Šiška, sa podarilo postúpiť do najvyššej liptovskej súťaži,“ pripomenul J. Plávka.

Starosta obce Branislav Hrbček, ktorý nezakrýva svoj veľmi vrelý vzťah k nášmu najpopulárnejšiemu športu, ocenil bývalých hráčov, dnes sedemdesiatnikov. Medzi nimi bol aj 73 – ročný Ladislav Blaško. „Z tamojšej obci som si našiel manželku. Pri návšteve pána farára, vtedy z jeho strany padol taký návrh, či by som neprestúpil z Liskovej a nehral futbal za Lúčky. Nuž, tak sa aj stalo a bolo z toho štrnásť sezón,“ vyznal sa muž, ktorý v miestnom klube zanechal výraznú hráčsku stopu.

Za povšimnutie stojí, že z Lúčok vyšli bratia Tomáš a Marek Bobčekovci, či niekdajší útočník Ružomberka a v súčasnosti tréner prípraviek pod Čebraťom Róbert Hazucha.

Za Liptovský futbalový zväz k lúčanským „narodkám“ prišiel zagratulovať člen výkonného výboru a bývalý rozhodca I. československej ligy Stanislav Bomba.

V rámci osláv si to najprv medzi sebou rozdali domáci žiačikovia s bešeňovskými a potom prišli na rad A mužstvá oboch klubov. Štvrtoligista vyhral 4:2, no tentoraz výsledok nebol podstatný.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia