Boli sme na tlačovke futbalovej Ruže

Boli sme na "tlačovke" futbalovej Ruže

Ján SvrčekŠport8.7.2024

Keďže vo štvrtok (11. júla) čaká futbalistov MFK Ružomberok ostrý štart ročníka 2024/2025 (doma úvodné stretnutie 1. predkola Európskej ligy proti kazašskému tímu FC Tobol Kostanaj), už dnes (8. júla) sa konala predsezónna tlačová konferencia účastníka našej najvyššej futbalovej súťaže. O príprave, o pohyboch v kabíne a o ambíciách pred zástupcami masmédií hovorili generálny riaditeľ MFK Ružomberok Ľubomír Golis, tréner Ondřej Smetana a nový kapitán mužstva Martin Chrien.

V realizačnom tíme zostalo všetko po starom. V hráčskom kádri máme príchody i odchody. Snažili sme sa všetko robiť tak, aby sme boli čo najlepšie pripravení na novú sezónu a teraz na predkolá európskych pohárových súťaží. Celý prípravný blok sa začal 10. júna. Verím, že sme hneď na prvý zápas vo štvrtok dobre nachystaní. Výsledky v príprave zväčša priniesli remízy. No nie je to podstatné, ak všetko smerovalo k tomu, aby mužstvo uspelo v 1. predkole Európskej ligy,“ povedal na úvod Ľ. Golis.

Ružomberok počas prípravného bloku absolvoval aj 10 – sústredenie, s tromi zápasovými previerkami, v slovinskom Radenci. „Myslím si, že hráči splnili skoro všetko, čo bolo naplánované. Akurát trochu počasie narušilo úvod, keď tri-štyri dni pršalo. To obdobie sa potom čiastočne inak využilo. Veľmi dobré podmienky sme našli na kempe v Slovinsku, takisto kvalitných súperov, ktorých sila bolo o nejaký level vyššie, než počas zimného sústredenia v Turecku. To bol zámer, aby i v tomto smere nastal nejaký progres,“ hodnotil Ondřej Smetana.

Čo sa týka pohybov v kádri, mužstvo opustili Marek Zsigmund (FC Košice), Antonio Giuliano Marek (hosťovanie v MFK Tatran Liptovský Mikuláš) a Juraj Kotula (ukončenie profesionálnej zmluvy). V kolónke príchody je päť mien – Martin Gomola (MŠK Žilina), Rudolf Božík (Slovan Bratislava), Daniel Köstl (Boheminas Praha 1905), Márko Kelemen a Matej Madleňák (obaja návrat z hosťovania). „Aj v tejto oblasti sme boli aktívni. Chceli sme doplniť naše defenzívne rady i pridať kvalitu, čo sa podarilo. Prišli tiež hráči do ofenzívy. Ešte sa pracuje na príchode jedného muža do stredu poľa.“ K zdravotnému stavu mužstva O. Smetana uviedol: „Máme ešte drobné šrámy, ale to sa už týka iba Davida Jackuliaka a Alexandra Mojžiša. Obaja sú blízko tomu, aby sa zapojili do plnej záťaže.“

Novým mužom s kapitánskou páskou sa stal Martin Chrien. „Bolo to rozhodnutie trénera. Vnímam to tak, že kabína s tým súhlasí. Doteraz som nikde nebol kapitánom. Zväčša som totiž do mužstiev prichádzal ako mladší hráč," vravel 28 – ročný člen ružomberskej ofenzívy a prešiel aj k vysoko nastavenej latke z predchádzajúcej sezóny (triumf v Slovnaft Cupe): „Uplynulý futbalový rok bol špecifický. Počas rozbehnutej súťaže prišiel nový tréner, čo nám pomohlo a nakoplo aj k dobrým výkonom. Napokon išlo o jednu z najúspešnejších ružomberských sezón za posledné roky. Teraz, budeme sa snažiť na ňu nadviazať. Čo sa týka kolektívu, je tam dobrá chémia. Mužstvo zostalo viac – menej pokope a prišli aj mladí hráči.“

Ľubomír Golis sa dotkol hlavne peňazí a cieľov: „Rozpočet oproti minulému roku je vyšší. Keďže hráme európsku súťaž, bolo treba do mužstva pritiahnuť aj nejakú kvalitu. Odhadujem, že o nejakých desať percent celkový objem financií bude väčší. Čo sa týka cieľov, takúto prípravu na ´Európu´ a v úvodzovkách aj šialenstvo, chceli by sme zažívať každoročne. Tam cesta vedie aj cez prvú šestku v Niké lige, ktorá je opäť základný cieľ. Tých možností je však viac. Svoje plány opäť spájame takisto so Slovnaft Cupom. V európskom pohári takým mojim osobným želaním je v jednej alebo druhej súťaži hrať play-off o postup do skupinovej fázy.“

Okrem jedného-dvoch tímov, ktoré hornú šestku budú mať istú, zostáva ďalších osem mužstiev, čo sa budú snažiť urobiť všetko aby skončili v skupine o titul. V priebehu sezóny musíme robiť všetko preto, aby sme sa do prvej šestky dostali. Ten cieľ je jasný. Samozrejme dobre by bolo nadviazať aj na lanský´pohár´. Plus k tomu nám pribudla európska pohárová súťaže. Musíme tu byť koncentrovaní, urobiť výsledok, samozrejme najlepšie postup. “ vravel pri téme ambícií O. Smetana.

Káder: Dominik Ťapaj, Tomáš Frühwald, Branislav Sokol – Alexander Nojžiš, Ján Maslo, Daniel Köstl, Martin Gomola, Šimon Gabriel, Matej Madleňák, Alexander Selecký, Matúš Malýž – Oliver Luterán, Rudolf Božík, Timotej Múdry, Kristóf Domonkos, Samuel Šefčík, Samuel Lavrinčík, Adam Tučný, Marián Chobot, Martin Chrien – David Jackuliak, Jan Hladík, Štefan Gerec, Martin Boďa, Marko Kelemen.

Príchody: Martin Gomola (MŠK Žilina), Rudolf Božík (ŠK Slovan Bratislava), Daniel Köstl (Bohemians 1905 Praha), Marko Kelemen, Matej Madleňák (obaja návrat z hosťovania).

Odchody: Marek Zsigmund (FC Košice), Antonio Giuliano Marek (hosťovanie v MFK Tatran Liptovský Mikuláš) a Juraj Kotula (ukončenie profesionálnej zmluvy).

Prípravné zápasy: Ružomberok – FK Humenné 4:0, KF Egnatia (Alb.) 2:2, NK Domažle (Slov.) – Ružomberok 2:2, Rapid Bukurešť (Rum.) – Ružomberok 1:1, Tatran Liptovský Mikuláš – Ružomberok 3:1, Ružomberok – FC Zlín (ČR) 2:2.

Foto: Rudolf Maškurica

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia