Ceny primátora nosnému organizátorskému záhlaviu medvedíka

Ceny primátora nosnému organizátorskému záhlaviu "medvedíka"

RedakciaŠport27.2.2020

Keď nejaké podujatie dovŕši štvrťstoročie, je dôvod na chvíľku sa zastaviť, obzrieť späť a tiež vyzdvihnúť úsilie mnohých dobrovoľníkov, vrátane hlavných ťahúňov. Nedávno (9. februára) svoje 25. narodeniny oslavovali lyžiarske preteky v obrovskom slalome predžiakov Ružomberský medvedík.

Dnes (27. februára) sympatický lyžiarsky podnik mal dozvuky na tamojšej radnici. Z rúk prvého muža mesta Igora Čombora a za asistencie jeho zástupcu Michala Lazára Ceny primátora prevzali Jozef Legerský, Peter Stano, Jana Streitová a Juraj Šooš. Rovnaké plakety budú dodatočne odovzdané aj Jánovi Gribovi a Marošovi Motykovi, ktorí sa v pôvodnom termíne ospravedlnili.

Roky pripravujete celoslovenské podujatie pre najmladšiu lyžiarsku zmenu. Je za tým obrovské úsilie, ale vidno, že ide o vašu srdcovku. Keďže sme medvediari, ten názov sa pretekom naozaj hodí. Ružomberský medvedík takisto veľmi dobre reprezentuje a popularizuje naše mesto,“ prihovoril sa k oceneným Ružomberok primátor I. Čombor.

Lyžiarsky klub v centre dolného Liptova je pravidelne agilný aj na organizátorskom poli. V posledných rokoch na Málinom Brde pripravuje spravidla dve podujatia Slovenského pohára. „Medvedík“ je však len jeden a už nerozlučne spätý s partiou, ktorej posledné roky šéfuje P. Stano. „Ďakujem za náš celý štáb,“ zobrala si slovo J. Streitová. „Za všetkých tých tridsiatich-štyridsiatich ľudí, ktorí stoja za týmito pretekmi. Vždy najväčšou odmenou pre nás sú spokojné ´decká´, aj ich rozžiarené očká, keď im odovzdávame medovníčky s medvedíkom. Táto tradícia sa začala hneď od prvého ročníka. Je dôležité, že za sebou máme takých partnerov ako sú Mondi SCP, Eco-Investment, pričom zvlášť treba spomenúť pána Milana Fiľa. V neposlednom rade naše poďakovanie patrí tiež mestu.“

„Medvedík“ po nežnej revolúcii nadviazal na niekdajšie Zimné športové súťaže pionierov. „To bola veľká detská zimná olympiáda. Začínala sa sprievodom účastníkov, ktorí prišli zo všetkých kútov Slovenska, ulicami mesta. Sem sa z regiónov prebojovali len tí najlepší,“ zaspomínal si onedlho 70 – ročný Juraj Šooš, bez ktorého sa za štyri desaťročia neuskutočnili žiadne lyžiarske preteky na Málinom Brde. „Bolo to tuším pred šiestimi rokmi, keď by som bol chýbal kvôli operácii, no nevyhovujúce snehové podmienky ´zrušili´ všetky podujatia,“ pripojil.

Čo sa týka počtov mladých zjazdárov, boli roky úrodnejšie, ale aj diétnejšie. „Dostali sme sa na 320 pretekárov, išlo o menší maratón, lenže všetko sa zvládlo,“ zalistoval v pamäti J. Legerský. „Bolo aj obdobie, keď sa na asociácie zostavovala termínová listina a počet záujemcov zo strany organizátorov ďaleko prevyšoval počet pretekov Slovenského pohára. Preto sme z tohto seriálu na rok či dva vypadli. V poslednej dobe je však Ružomberok stále jeho súčasťou.“ P. Stano pripomenul, že základný kameň položili už nežijúci členovia LK Ružomberok Peter Mišiak a Július Vikisály. „Len absolútny nedostatok snehu nás mohol stopnúť, keď sa dalo, aj to sme riešili presunom na iné miesto. Raz sa ´medvedík´ konal aj na zjazdovke,“ pripojil P. Stano.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia