Chessfest 2019 odštartoval vo veľkom štýle

Chessfest 2019 odštartoval vo veľkom štýle

RedakciaŠport26.5.2019

Deviaty ružomberský šachový festival Chessfest 2019 má za sebou tri úvodné podujatia, ktoré sú súčasťou jeho bohatej a rozmanitej mozaiky pri príležitosti osláv stého výročia organizovaného šachu v centre dolného Liptova.

Doslova mega akciou boli sobotňajšie mládežnícke majstrovstvá Slovenska jednotlivcov v zrýchlenom rapid šachu. „Padol ďalší rekord, dostali sme sa na číslo 354 účastníkov,“ hrdo vyhlásil predseda Šachového klubu Ružomberok a riaditeľ všetkých súťaží v rámci tohtoročného Chessfestu Marek Zelnický. „Celú palubovku športovej haly Koniareň sme posiali šachovnicami. A keď za ne zasadli mladí hráči, bol to úchvatný pohľad.“ Rovnako sa nadchýnal aj prezident Slovenského šachového zväzu Zdeněk Gregor. „Spolu s rodičmi, trénermi, funkcionármi a divákmi sme na jednom mieste mali takmer tisíc ľudí, ktorí sa zaujímajú o náš šport. Koniareň to je jedinečný priestor pre takúto akciu,“ dal sa počuť zväzový šéf.

Zlato na republikovom šampionáte dobyla aj Ružomberčanka Simona Koreňová, momentálne členka Liptovskej šachovej školy (LŠŠ), za ktorú hráva vyššie súťaže, no takisto reprezentuje aj svoj materský klub. Ružomberská gymnazistka skvele vstúpila do turnaja, avšak v predposlednom kole podľahla Andrey Slabej z Nitry, ktorej štýl jej veľmi nesedí, no menšia dráma sa pre húževnatú Simonku skončila so šťastným koncom.

Chessfest 2019 v piatok (24. mája) otvorili v Koniarni majstrovstvá Slovenska družstiev mladšieho žiactva v rapid šachu a a v nedeľu (26. mája) trojdňový maratón zavŕšil zase republikový šampionát družstiev staršieho žiactva. Aj tu sa darilo S. Koreňovej, keď vo farbách LŠŠ, ktorej patrilo siedme miesto, zo siedmich partií päť vyhrala. V piatok štartovalo 21 a v nedeľu 27 družstiev.

Sme nadmieru spokojní. V každej súťaži sme mali asi o tretinu viac hráčov než sa zišlo na lanských majstrovstvách v Topoľčanoch. Všetko klapalo aj zásluhou najlepších slovenských rozhodcov. Veľké poďakovanie patrí všetkým našim partnerom, ktorí klubu podali pomocnú ruku. Zvlášť treba spomenúť mesto, akciové spoločnosti Mondi SCP a Eco-Investment, nadáciu Supra a náš zväz. Vďaka nim sme účastníkom všetkých troch turnajov mohli vytvoriť až nadštandartné podmienky,“ povedal pre náš portál Zelnický.

Súťažný Chessfest 2019 bude pokračovať 22. a 23. júna majstrovstvami Európy mládeže v rapid a blitz šachu a vyvrcholí od 29. júna svetovým šampionátom telesne hendikepovaných hráčov, majstrovstvami Slovenska mužov a žien a turnajom Open Ružomberok.

Ružomberok si pripomína ohromné šachové narodeniny. Patril k prvým mestám, kde sa šach začal rozvíjať. Tamojší zanietenci boli rýchlejší ako náš zväz, ten storočnicu oslávi v roku 2024,“ pripojil Zdeněk Gregor.

VÝSLEDKY

M SR družstiev mladšieho žiactva: 1. ŠK Junior CVČ Banská Bystrica, 2. ŠK BLS Bardejov, 3. KŠN Bratislava.

M SR družstiev staršieho žiactva: 1. ŠK Slovan Bratislava, 2. KŠN Bratislava, 34. TŠC Martin.

M SR jednotlivcov – víťazi: U 8: Mészáros (KŠN Bratislava) a Magdová (ŠK Stropkov + Svidník), U 10: Strapec (ŠK Junior CVČ Banská Bystrica) a Novomeská (Štefanov), U 12: Musajev (ŠK Kúpele Piešťany) a Kovaříková (ŠK Komárno), U 14: Sobek (Modra) a Šubjaková (LŠS), U 16: Sahidi (KŠN Bratislava) a Koreňová (LŠŠ), U 20: Jakab (ŠK Komárno) a Ferková (BŠK Bardejov).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia