Čo bude s amatérskym a mládežníckym futbalovým podhubím?

Čo bude s amatérskym a mládežníckym futbalovým podhubím?

RedakciaŠport5.3.2021

Na Slovensku je takmer stotisíc registrovaných futbalistov, z nich však viac než deväťdesiatdeväť percent od 19. decembra 2020 nemôže trénovať ani v skupinkách. Zo 409 majstrovských súťaží, zelenú majú akurát dve najvyššie – Fortuna liga a I. liga. Amatérska „kožená“, ktorej všetky súťaže kvôli pandémii koronavírusu boli stopnuté 15. októbra, pričom vo väčšine sa nenaplnil ani ich jesenný program, čaká kedy aspoň zablysne nejaké svetielko nádeje.

Včera sa uskutočnilo stretnutie predstaviteľov Slovenského futbalového zväzu (SFZ) prezidenta Jána Kováčika a generálneho sekretára Petra Palenčíka so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivanom Husárom a generálnym riaditeľom sekcie športu Petrom Dedíkom. Cieľom bolo hľadať vhodné spôsoby ako najprv obnoviť tréningový proces a keď to pandemická situácia dovolí, aj dohrať amatérske a mládežnícke súťaže a Slovnaft Cup.

Od 15. decembra 2020 máme pripravený systém na to, ako otvárať športoviská, ako športovať v jednotlivých športoch v interiéroch, v exteriéroch, na plavárňach, v telocvičniach, lyžiarskych strediskách. Toto všetko je nachystané, ale platiť to môže až vtedy, keď budú čísla lepšie. Keď sa prehupneme aspoň do bordovej fázy. Zatiaľ riešime detaily s konzíliom, ktoré je prvou inštanciou na schvaľovanie dokumentov a ja pevne verím, že tento týždeň sa už definitívne dohodneme na tom, aby semafor bol verejný, zverejnený a vysvetlený,“ povedal pre TA SR Husár.

V rámci Liptovského futbalového zväzu momentálne je vyautovaných vo všetkých kategóriách okolo 3500 hráčov, ktorí čakajú, čo bude ďalej. Náš regionálny zväz registruje 58 klubov, z toho 52 aktívnych a vo svojich súťažiach má takmer 130 tímov.

Na najvyšších profesionálnych poschodiach sa nachádzajú MFK Ružomberok a Tatran Liptovský Mikuláš. Ďalšie kluby majú zastúpenie v súťažiach mužov a mládeže Stredoslovenského futbalového zväzu. U „dospelákov“ sú to Liptovský Hrádok, Liptovská Štiavnica (obaja III. liga), Závažná Poruba (IV. liga), Bešeňová, Švošov, Likavka (všetci V. liga).


© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia