Čo s mládežníckym pomarančovým čudom v aktuálnej sezóne?

Čo s mládežníckym "pomarančovým čudom" v aktuálnej sezóne?

RedakciaŠport27.4.2020

V stredu (22. apríla) sa otvorili športoviská pod „holým nebom“. Tým sa v niektorých odvetviach, samozrejme s viacerými pravidlami a obmedzeniami i s imperatívom bezkontaktnosti, obnovil tréningový proces. Pre basketbal to má len minimálny efekt, ako halový šport musí čakať na poslednú štvrtú fázu uvoľňovania. Prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Miloš Drgoň napriek pokračujúcej podkošovej karanténe je optimista a verí, že mládežnícke kategórie neprídu o svoj vrchol.

„Očakávam, že túto sezónu dokončíme štyrmi až šiestimi týždňami tréningov a záverečnými turnajmi majstrovstiev Slovenska. Pre budúcnosť nášho športu si nemôžeme dovoliť povedať, že doteraz bola pauza pre koronavírus a teraz mládež, choďte na letné prázdniny. To by znamenalo až päť mesiacov bez basketbalu a to by bola pre mládež pridlhá prestávka,“ vyhlásil pre TASR Drgoň.

Prípadný reštart mládeže sa bytostne dotýka aj MBK Ružomberok, keďže na finálové turnaje sa prebojovali až štyri tímy – žiačky (tréner Anton Panis), mladšie žiačky (Anton Panis), staršie minižiačky (Iveta Bieliková) a mladšie minižiačky (Igor Vanko).

Viem si predstaviť pokračovanie sezóny, keby sa otvorili školy, haly a telocvične. Musíme počkať na štvrtú fázu, no tá môže byť aj neskôr ako o šesť týždňov. Ak by sa aj M SR neuskutočnili, bude treba skôr rozbehnúť prípravu ma novú sezónu, ako býva zvykom,“ uviedol výkonný riaditeľ ružomberského klubu Radoslav Popelka.

Panis, ktorý by mal na „Slovenku“ dve „želiezka“, takisto čaká, čo sa udeje. „Dievčatá dostali pokyny, aby sa udržiavali v nejakej základnej kondícii. Skupinové tréningy vonku by nemali veľký zmysel. Neviem si ani predstaviť, že by dievčatá museli byť minimálne dva metre od seba. Navyše, ak chcete nejaký tréningový proces rozbehnúť, tak musí mať nejaké smerovanie, byť postavený na zmysluplnej filozofii. To by sme však museli vedieť, kedy sa dostaneme do haly a kedy príde zápasový reštart. Sú to viac – menej logické kroky, no ich časová následnosť momentálne je nejasná.“

Skúsený kouč nezakrýva ani obavy z dopadu pandémie koronavírusu na šport. „Bojím sa o všetky odvetvia, zvlášť o basketbal. Do problémov sa dostáva ekonomika, samozrejme dotkne sa to aj spoločenskej nadstavby. Keď zase otvoríme ´okenice´ a rozhliadneme sa, zistíme, kde sme a čo môžeme robiť ďalej,“ doplnil Anton Panis

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia