Cyklotrialový zanietenec R. Stehura najprv si postavil štadiónik a tento rok aj pripravil Open Ružomberok

Cyklotrialový zanietenec R. Stehura najprv si postavil "štadiónik" a tento rok aj pripravil Open Ružomberok

RedakciaŠport9.10.2021

Na Klačne, v susedstve s monumentálnym Skateparkom má svoje malé kráľovstvo, kde sa pokúša oprášiť zašlú tradíciu cyklotrialu v Ružomberku. Radoslav Stehura si sám vybudoval tento „plac“, aby sa mohol venovať svojmu koníčku.

So športom, ktorý je adrenalínovým odvetvím cyklistiky, som prišiel prvý raz do styku ešte ako chlapec v niekdajšom cyklotrialovom areáli pod zimným štadiónom v Ružomberku, na mieste, kde v súčasnosti stojí detské dopravné ihrisko. Jazdilo sa tam okolo desať rokov. V tom čase v našom meste vyvíjal činnosť pomerne veľký klub, ktorý mal aj vlastného trénera a solídnu členskú základňu. Jeho dušou bol Karol Kosuth. Pravidelne sa tu organizovali tiež preteky,“ rozhovoril sa 29 – ročný Ružomberčan.

Stále pomerne mladý individuálny cyklistický šport, pri ktorom jazdec na špeciálnom bicykli, bez sedadla, zdoláva prírodné a umelé prekážky, sa potom na dve dekády v centre dolného Liptova odmlčal. „Najprv som to proboval hocikde v meste na nejakých umelých prekážkach, v roku 2014 som si na Klačne vybudoval vlastný ´areálik´. Postupne som ho rozširoval, zlepšoval a obmieňal,“ pokračoval R. Stehura.

Skraja septembra sa „u Stehuru“ konala aj prvá oficiálna súťaž. Išlo o Open preteky pre deti i dospelých. „Všímal som si ako zabehnuté kluby organizujú svoje podujatie, takisto sa mi zaliečala ich atmosféra a to ma motivovalo, niečo podobné, po dlhej pauze, pripraviť aj v meste. Zároveň išlo o propagáciu tohto športu v našom regióne. Bol to nápad, ktorý sa skvele vydaril. Mali sme 41 účastníkov zo všetkých kútov Slovenska, pričom prišli aj Poliaci. Pre mňa to bolo obrovské zadosťučinenie za niekoľkoročné úsilie, za množstvo hodín, ktoré som venoval cyklotrialu.“

Chalan z Baničného je skôr rekreačný jazdec, ale odskočí si i na súťaže. „Postavil som športovisko, sám sebe som aj trénerom a do roka vycestujem asi na dvoje pretekov. Začal som v neskoršom veku, navyše nemám podmienky na plnohodnotný tréning,“ vysvetľuje.

Smelo možno povedať, že cyklotrial si plne opantal tohto muža. On však má smelšie ambície. Veľmi si želá, aby aj za pomoci mesta v Ružomberku opäť vyrástol adekvátny stánok pre jeho šport, aby sa na ňom pravidelne súťažilo a aby postupne sa k nemu začali pridávať i ďalší nadšenci atraktívnej cyklistickej odnože. „Veľa ľudí odrádza, že ide o nebezpečný šport, no nie je to úplne pravda. Cyklotrial je pomerne pomalý a keď má človek premyslený každý skok, či pohyb, riziko nejakého pádu sa výrazne znižuje,“ dodal Radoslav Stehura,

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia