D. Dvorštiak druhý na Kysuckej stovke virtual

D. Dvorštiak druhý na Kysuckej stovke virtual

RedakciaŠport18.3.2021

Aktéri sa síce nepostavili vedno na štartovnú čiaru v Radole, aby potom ukrojili tradičnú 113 km trať po turistických chodníkoch Kysuckej vrchoviny, Kysuckých Beskýd a Javorníkov, s celkovým stúpaním 4700 m, no organizátori predsa vyhlásili výsledky 10. ročníka Kysuckej stovky, otváracieho „podniku“ ďalšieho dielu Slovenskej ultratrailovej ligy. Nosným kritériom bola náročnosť zdolanej „štreky“.

Kvôli covidovej pandémii tentoraz išlo o virtuálne preteky. Podmienkou bolo na vlastnej dištancii odbehnúť minimálne 45 km s prevýšením aspoň 1500 m.

Ružomberčanovi Daliborovi Dvorštiakovi, ktorý za 20:34:22 hod. zvládol 115 km, so 4700 výškovými metrami, v absolútnom poradí patrila skvelá druhá priečka. V súboji na diaľku zvíťazil Kysučan Ivan Mudroň. „So zreteľom na platné epidemiologické opatrenia, mohol som si trasu zvoliť len v rámci okresu. Štartoval som z domu, kde bol aj môj hlavný stan. Najprv som zamieril do Korytnice, pri návrate prišla odbočka cez Trlenskú dolinu na Vlkolínec. Ďalej som pokračoval cez Baničné na Čebrať a po zbehnutí, keď človek mal v nohách nejakých 60 km, nasledovala jediná pauza, hoci pôvodne som uvažoval so štyrmi. Po krátkom oddychu sa znovu bolo treba rozbehnúť. Cez Kalváriu som sa vyškriabal na Málinô Brdo, ďalej moje kroky viedli k Sedlu pod Vtáčnikom, do Čutkovskej doliny, do Hrabova, po rybárpoľskom moste cez Hrboltovú na Dubovské lúky, hore na Radičnú, Studničnú, Valaskú Dubovú, Veľký Choč, Predný Choč a popri Likavskom hrade som sa vrátil domov,“ opísal vlastnú vykolíkovanú trajektóriu D. Dvorštiak.

Keď si náš 50 – ročný ultravytrvalec pripravoval svoj manuál, snažil sa, aby podľa možností bol svojim prifilom podobný originálu pretekov. „Kysucká stovka je vlastne zimná, neraz s extrémnymi podmienkami. Pred dvomi rokmi v noci ortuť v teplomere klesla na mínus sedemnásť stupňov. Vlani zase bolo po kolená snehu. Tým som sa však brodil aj teraz, chodníky totiž boli nevychodené. Mal som presný plán, lenže trochu som tiež zaimprovizoval. Veru, nemal som ani najmenšiu chuť stretnúť sa niekde v hore so zverou.“ pripojil D. Dvorštiak, ktorý utratrailovej lige v hlavnej mužskej súťaži obhajuje lanské druhé miesto.

Z výsledkov - muži: 1. Mudroň (Kysucké Nové Mesto) 160,8 b. (113,5 km/+ 4735 m), 2. Dvorštiak (Ružomberok) 159 (115 km/+ 4400 m), 3. Őrsi (Maďarsko) 147 (113 km/+ 3400 m), ženy: 1. Lajosová (Maďarsko) 147 (113 km/+ 3400 m), 9. Kubová (Ružomberok) 70,8 (50 km /+ 2004 m).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia