Ďalší skvostný výsledok M. Kubovej

Ďalší skvostný výsledok M. Kubovej

RedakciaŠport23.2.2022

Na 28. ročníku Pražskej stovky, ktorá je už legendárnym „dostaveníčkom“ ultra trailových bežcov, Ružomberčanka Mária Kubová medzi ženami skončila na krásnom 2. mieste, keď rýchlejšia bola len česká vytrvalkyňa Gabriela Dunajská. „S dosiahnutým výsledkom som maximálne spokojná. Veď veľa pretekárov ani nedobehlo do cieľa veľmi náročnej 135 km trati. Čo týka víťazky je to mladá 24 – ročná, okolo dvoch metrov vysoká ´baba´, aktívna atlétka a brutálne dobrá. Pred cestou do Čiech som vôbec nerozmýšľala nad umiestnením, mňa ťahala skôr zvedavosť, možnosť sprobovať podujatie s bohatou históriou, o ktorom som veľa počula,“ rozhovorila sa M. Kubová (roč. nar. 1969).

Možno názov evokuje, že si to aktéri medzi sebou rozdávajú v nejakých uličkách Prahy, lenže trajektória vždy býva úplne inde vytiahnutá. „Organizátori každý rok menia trasu, tá tohtoročná začínala v Milíne, čo je dve hodiny cesty vlakom z Prahy. Nechýbali pohoria, výšľapy do kopcov, rôzne náučné stezky popri Vltave a Sázave, pričom za všetko hovorí cez 5 tisíc výškových metrov. Štartovalo sa v štyroch vlnách, o 7:15, o 9:15, o 23:15 a o 1:15 hod. keď mňa začlenili do tretej várky,“ pokračovala vlani druhá žena v hlavnej súťaži Slovenskej ultratrailovej ligy.

Ružomberská vytrvalkyňa sa zo „stovežatej“ vrátila celkove s veľmi príjemnými pocitmi. „Veľa chvály o týchto pretekoch sa mi dostalo do uší a veru, neboli to žiadne reči do vetra. Všetko fungovalo na stodvadsať percent, organizácia úžasná. Pôvodne táto Pražská stovka bola naplánovaná na december 2021, ale kvôli pandémii ju organizátori odložili na január, no napokon sa konala až v treťom termíne.“

V absolútnom poradí v konkurencii cez 160 štartujúcich na najdlhšej dištancii Kubovej patrila 29. priečka. Štvrtá v ženskej konkurencii dobehla ďalšia Liptáčka Vanda Hošeková.

Z výsledkov – ženy: 1. Dunajská (ČR) 19:18:23, 2. Kubová (Ružomberok) 22:54,53, 3. Prouzová-Procházková (ČR) 23:53,01.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia