Dnes posledné zbohom Jozefovi Venglošovi

Dnes posledné zbohom Jozefovi Venglošovi

RedakciaŠport2.2.2021

Pred týždňom (26. januára) prišla tá smutná správa, že vo veku nedožitých 85 rokov zomrel trénerský velikán, ružomberský rodák Jozef Vengloš. Dnes v bratislavskom krematóriu o 17. hod. bude s veľkým Slovákom posledná rozlúčka. Na nej nebudú chýbať ani vence od Mestského futbalového klubu Ružomberok a jeho majoritného majiteľa Milana Fiľa. Z iniciatívy vlastníka futbalovej Ruže sa v nedeľu vo farskom kostole sv. Ondreja v Ružomberku konala tiež zádušná svätá omša za Jozefa Vengloša.

Keď náš najlepší futbalový kouč storočia oslavoval „osemdesiatku“, vtedy som s ním naposledy hovoril. Tichším hlasom sa aj posťažoval na zdravotné problémy. „Raz je to lepšie a raz horšie. Najviac ma kvária problémy s kĺbmi,“ povedal vtedy do telefónu.

Držiteľ najvyššieho vyznamenania FIFA „Za zásluhy“ (Order Of Merit), ktorý bol pri zisku titulu majstra Európy v roku 1976 v Belehrade, pri kontinentálnom bronze o štyri roky neskôr v Ríme, pri postupe československej reprezentácie na svetový šampionát v roku 1990 do Španielska a tam pri našej ceste do štvrťfinále, ktorý trénoval aj Aston Villu, za každým sa hrdo hlásil k svojej rodnej hrudi. „Ružomberok je moje rodisko, to hovorí za všetko. Vždy som Ružomberku držal palce v športe a prial som mu takisto hospodársky a spoločenský rozmach. Spomienky na moje rodné mesto sú pre mňa veľmi vzácne a osviežujúce. Nikdy nezabudnem na svoje začiatky. Vzorom mi bol môj strýko Pufo Bačkor, tiež ružomberský futbalový velikán Viktor Tegelhof. V šestnástich som hral za Ružomberok druhú ligu. V mladosti som sa však nevenoval len futbalu, tiež behu, lyžovaniu a basketbalu, ktorý v tom čase v meste vďaka bratom Dušanovi a Borisovi Lukašíkovcom bol veľmi populárny,“ vravel pán Vengloš zhruba pred piatimi rokmi do telefónu.

Muž, ktorý prednášal v 120 krajinách, ktorý šesťkrát zostavoval výber Európy a raz výber sveta, nikdy nezabúdal odkiaľ vyšiel. „Keď otvorím novinky, hľadám, ako stojí môj Ružomberok, ako sa mu v lige darí,“ taktiež zaznelo vo februári 2016 v telefóne na linke Bratislava – Ružomberok.

Pán Vengloš, odpočívajte v pokoji!

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia