Dolnoliptovská činka si pripomenula sedemdesiate narodeniny

Dolnoliptovská činka si pripomenula sedemdesiate narodeniny

RedakciaŠport9.10.2022

Ružomberské vzpieranie má 70 rokov. Oslava okrúhlych narodenín sa konala včera v areáli Základnej školy v Likavke, keďže v posledných rokoch sa práve na túto pôdu presťahovala liptovská „činka“. V dedine „šliape“ Slávia Ružomberok zameraná na mládežnícke kategórie a OŠK Likavka s mužským zastúpením. Gratulantom bol aj predseda Slovenského zväzu vzpierania Tomáš Chovanec. Na úvod všetkých privítal miestny starosta Marián Javorka.

Keď sa pozriem späť, nevyťahoval by som zvlášť nejaký úspech, alebo mimoriadnu udalosť. V prvom rade ma tento oddiel, či klub priťahoval úžasnou atmosférou, ktorá v ňom vládla. Vždy tu bola skvelá partia, dokázali sme potiahnuť tiež jeden za druhého. Samozrejme, veľmi som sa tešil i z dosiahnutých úspechov. V minulosti to bola napríklad éra Petra Burgára, legendy tohto športu v našom meste. Ale aj teraz máme reprezentantov, juniorského Patrika Víťaza a dorasteneckého Šimona Strapca. Pri vzpieraní som šesťdesiat rokov, za tú dlhú dobu sa udialo toho strašne veľa. Nebola to len nejaká priamka, ale i prekonávanie úskalí. Menila sa tiež strecha nad hlavou. Asi najkrajšiu éru oddiel zažil, keď bol takmer dvadsať rokov súčasťou veľkej Telovýchovnej jednoty Bavlnárske závody Ružomberok. Vtedy sa nám podarilo vyhrať aj Slovenskú národnú ligu mužov, ale na najvyššiu súťaž, vzhľadom na káder i financie sme si netrúfali,“ uviedol 75 – ročný Marián Buschbacher, st., niekdajší tiež pretekár, dlhoročný funkcionár a rozhodca a v súčasnosti predseda a tréner Slávie Ružomberok a OŠK Likavka.

V roku 1952 pod vedením profesora Vladimíra Janderu, „otca“ ťažkej atletiky v Ružomberku, boli položené v meste aj základy vzpierania. V tom čase ako huby po daždi vznikali na Slovensku vzpieračské oddiely.“ Takto sa začína malá knižočka, ktorú vydali organizátori vzpieračskej sedemdesiatky.

Všetko sa rozbehlo v ružomberskej Orlovni. Najprv to bola TJ Slávia, na chvíľku spolu s ňou aj TJ Tehliar, ďalej TJ Bavlnárske závody a po jej rozdelení na samostatné právne subjekty Telovýchovná jednota Diana-Orol. V posledných desiatich rokoch znovu došlo k oprášeniu Slávie, pričom TJ Orol postupne zanikla.

Ružomberskí vzpierači pravidelne prinášali medaily z republikových šampionátov všetkých vekových kategórií. Z dolného Liptova takisto vzišli reprezentanti. Čo sa týka výsledkov v súťažiach družstiev, jednoznačne nad všetkými trónia štyri primáty Diany-Orol v mužskej extralige – 2002, 2003, 2004 a 2008. Za povšimnutie stojí, že v Ružomberku sa konali aj majstrovstvá Československa mužov, a to v roku 1969.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia