Druhú etapu Okolo Slovenska vyhral Nemec Selig z Bory

Druhú etapu Okolo Slovenska vyhral Nemec Selig z Bory

RedakciaŠport18.9.2018

Víťaz na druhé miesto odsunul Belgičana Yvesa Lampaerta z Quick-Step Floors, tretí finišoval ďalší jazdec Quick-Step Floors Zdeněk Štybar z Česka. Priebežný líder pretekov Julian Alaphilippe z Francúzska (Quick-Step Floors) skončil piaty.

Najlepším Slovákom bol v piatok Matúš Štoček na 53. mieste. Alaphilippe má v celkovom poradí náskok 16 sekúnd pred Slovincom Janom Tratnikom z CCC Sprandi Polkovice. V sobotu je na programe 3. etapa z Dubnice do Nitry so zvlneným charakterom a po 180 km sa očakáva záverečný špurt.

Po stredajšom 1,6 kilometrovom prológu v centre Popradu a náročnej štvrtkovej 2. etape s cieľom na Štrbskom Plese aj v piatok dostal pelotón poriadne do tela. Cyklisti absolvovali sedem horských prémií a nastúpali okolo 3000 výškových metrov. So 192 km bola táto etapa najdlhšia v tohtoročnom itinerári.

Počiatočné pokusy o únik zlikvidovali jazdci CCC Sprandi. Únik sa podaril až po prvej prémii na Donovaloch, ktorú vyhral líder vrchárskej súťaže Giulio Ciccone z Talianska. Bolo v ňom kvinteto Umberto Orsini (Bardiani), Sergej Šilov (Gazprom), Vojtěch Hačecký (Elkov-Author), Vitalij Buc (Hurom) a Florian Stork (reprezentácia Nemecka). Pred piatou horskou prémiou na Fačkovské sedlo pelotón s favoritmi únik zlikvidoval a vyhral ju Ciccone. Toto stúpanie už rozdelilo hlavný balík na viacero skupín a elitní šprintéri sa dostali do problémov. Následnú prvú rýchlostnú prémiu v Čičmanoch vyhral Slovinec Jan Tratnik (CCC Sprandi), ktorý vybojovanými troma bonusovými sekundami priebežne zmenšil stratu na lídra Alaphilippa na osem sekúnd. Nasledujúcu horskú prémiu v Čičmanoch vyhral opäť Ciccone.

Pred posledným stúpaním na náročnú Homôlku vo vedúcej skupine zostalo iba asi tridsať jazdcov a nefiguroval medzi nimi ani jeden Slovák. V druhej skupine, ktorá nestrácala veľa, boli Štoček a Haring, v tretej už s vyše minútovým odstupom Juraj Sagan a Tybor. Prvá a druhá skupina sa spojili, prémiu na Homôlke opäť vyhral Ciccone. Poslednú z troch rýchlostných prémií 13 km pred cieľom vyhral Alaphilippe pred Tratnikom a jazdci sa už hotovali na záverečný atraktívny dojazd na tartanovom ováli na štadióne v Dubnici. V technickom finále napokon neprišla do cieľa vedúca skupina pokope a etapový triumf získal Nemec Selig.

Výsledky 2. etapy (Ružomberok - Dubnica nad Váhom, 192 km):

1. Rüdiger Selig (Nem./BORA - hansgrohe) 4:32:32 hod., 2. Yves Lampaert (Belg./Quick-Step Floors), 3. Zdeněk Štybar (ČR/Quick-Step Floors) - obaja čas ako víťaz, 4. Cesare Benedetti (Tal./BORA - hansgrohe), 5. Julian Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors) obaja +2 s, 6. Ben Hermans (Belgicko), 7. Michael Bresciani (Tal./Bardiani - CSF),8. Nick Van Der Lijke (Hol./Roompot - Nederlandse Loterij), 9. Niki Terpstra (Hol./Quick-Step Floors), 10. Adrian Kurek (Poľ./CCC Sprandi Polkowice) všetci +10, ... 53. Matúš Štoček (SR) +30, 77. Martin Haring (Dukla B. Bystrica) +2:03 min., 88. Juraj Karas (SR), 89. Martin Mahďar (Dukla B. Bystrica) obaja +10:02, 90. Štefan Nôta, 93. Juraj Lajcha, 94. Robert Malík, 98. Adrián Babič, 105. Juraj Michalička (všetci SR), 109. Patrik Tybor, 111. Ján Andrej Cully, 112. Samuel Oros (všetci Dukla Banská Bystrica), 116. Juraj Sagan (Bora-hansgrohe) všetci +10:07, 119. Miklós Szabó (Pannon Cycling Team), 120. Erik Baška (Bora-Hansgrohe), 127. Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica) všetci +10:16, 128. Marek Čanecký (Dukla Banská Bystrica) +10:43

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia