Duatlon v Hrabove ovládol K. Jánošík

Duatlon v Hrabove ovládol K. Jánošík

Ján SvrčekŠport30.7.2023

Ružomberský rezort Hrabovo – Málinô Brdo si dnes (30. júla) dopoludnia podmanili milovníci „bikeov“ a horského behu. Konal sa tu skvele zorganizovaný Hrabovský cross duatlon, ktorý, po lanskej odmlke, nadviazal na predchádzajúce štyri triatlony s rovnakým názvom. Neďaleko údolnej stanice kabínkovej lanovky sa na 12 km trať na bicykloch vydalo 20 jednotlivcov a štyria prví členovia štafiet. Druhou disciplínou bola bežecká „päťka“, ktorú hostitelia vyskladali z dvoch rovnomenných okruhov.

S takmer dvojminútovým náskokom triumfoval Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej, známy horský cyklista a v zime tiež špičkový skialpinista. „Vraj s Róbertom Judiakom sme boli pri prvej ´rozdvojke´ ciest tak rýchli, že ani chalani, čo tam mali stáť, ešte nestihli prísť. Tak sme si počkali na ďalších, asi desiatich pretekárov a potom sme aj my vyrazili. O to som mal potom preteky zaujímavejšie. V druhom kole bolo treba viac pritlačiť na pedál, aby mi stíhačka do konca cyklistickej časti vyšla. To sa napokon podarilo, takže následný sólo beh už bol akousi odmenou. Išlo o krásny trail, hore – dole. Ešte niečo také som ani neabsolvoval,“ dal sa v cieli počuť 23 – ročný člen PROefekt Across teamu.

Druhá priečka patrila Róbertovi Judiakovi z Dolného Kubína. „Dlho som nemal preteky, tak som hľadal dačo v okolí. Moje rozhodnutie prísť, padlo až ráno, lebo nebolo ako sa s bicyklom dopraviť do Ružomberka. Tak sme to s kamarátom na ´baikoch´ odšliapali. Najviac ma potrápili zjazdy, tie nie sú moja silná stránka. Ale pekné boli profily tratí,“ vravel 20 – ročný Judiak.

Celkove tretí prešiel cieľom domáci Miloš Pelach. „Výživný, ale veľmi pekný okruh. Viac mi sedí bicykel, ale aj beh sa dal zvládnuť. Akurát si človek po cyklistickej časti musí naň preorientovať nohy,“ nezakrýval len príjemné pocity Pelach, ktorému patrilo prvenstvo v kategórii od 40 do 49 rokov a dodal: „Nechápem, že neprišlo viac miestnych, veď mnohí ľudia rekreačne bicyklujú a trénujú. Patrilo sa aj podporiť Ružomberčanov, čo majú chuť organizovať preteky.“

Zo žien zaujímavé sústo ako prvá zvládla bývalá ružomberská plavkyňa Veronika Čellárová, v súčasnosti členka Trian ŠK UMB Banská Bystrica.

Riaditeľ a „otec“ celého podujatia Ladislav Csiffáry si samozrejme i zasúťažil a vyhral „starých pánov“ nad 50 rokov. „Myslím si, že trate nie sú zbytočne dlhé, no cyklistická spĺňa aj náročnejšie technické parametre. Formát sme celkom trafili. Keď včera o šiestej večer sa do Hrabova oprelo slniečko, povrch slušne vyschol, no potom ešte zhučal dážď, takže vlhko zostalo. Ale aj to patrí k takémuto podujatiu,“ konštatoval Csiffáry po skončení jeho srdcovky, no trošku aj odkryl vlastné vnútro: „Nečakali sme stovku štartujúcich, ale aspoň päťdesiat. Veľmi sme sa v prípravách snažili. Potom, pri pohľade na štartovnú listinu vám príde aj ľúto.“

Na duatlone, ktorý podporilo mesto i vyšší územný celok, štartovku „napísalo“ spolu 28 mien. „Je to trošku sklamaním. Tých, čo dali do pretekov množstvo času a úsilia, musí takýto skromný záujem dosť mrzieť,“ podotkol ružomberský primátor Ľubomír Kubáň, ktorý do Hrabova zavítal spolu so svojim zástupcom Róbertom Kolárom.

Z výsledkov (12 km cyklistika ľ 5 km beh)

Juniori: 1. Lauko (Ružomberok) 1:02:25,91, juniorky: 1. Rázusová (Cyklistická tour Liptovský Mikuláš) 1:28:15,07, muži do 39 rokov: 1. K. Jánošík (PROefekt Acrossteam) 49:53,54, 2. Judiak (Dynafit/skialpinista.sk) 51:22,52, 3. Golian (Brezno) 58:43,32, do 49 rokov: 1. Pelach (Ružomberok) 54:07,24, 2. B. Kovalčík (CKC Cernová) 55:04,24, 3. Kuchár (Ružomberok) 1:12:56,99, nad 50 rokov: 1. Csiffáry (Ružomberok) 59:29,12, 2. Celerín (TAT Martin)1:00:25,21, ženy do 39 rokov: 1. Čellárová (Trian ŠK UMB Banská Bystrica) 1:19:20,77, 2. Janíčeková (Saprrakus team Liptovský Mikuláš) 1:21:43,83, nad 40 rokov: 1. Kasjaková (Cabaj Čápor) 1:24:03,46.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia