Dva dni zostávajú do začiatku finálovej série MBK Ružomberok - Piešťanské Čajky

Dva dni zostávajú do začiatku finálovej série MBK Ružomberok - Piešťanské Čajky

RedakciaŠport11.4.2019

Tri výhry delia basketbalistky MBK Ružomberok od toho, aby dali zlatú bodku za skvelou sezónou 2018/2019, v ktorej sa prekliesnili medzi šestnásť najlepších tímov v Európskom pohári FIBA a pod domácimi košmi získali Slovenský pohár.

V extraligového finále už nie je stálica z posledných pätnástich sezón Good Angels Košice, keď tamojší profesionálny tím po lanskej sezóne dorazil do konečnej stanice, a tak Ružomberok si to o zlaté medaily rozdá s Piešťanskými Čajkami. V sobotu je na programe otvárací súboj.

Ruža počas éry samostatného Slovenska štyrikrát absentovala v play-off o titul. V súťažnom ročníku 2009/2010 ju v semifinále vylialo Bemaco Prešov, ktoré sa však potom veľmi rýchlo vytratilo z extraligovej mapy. V sezónach 2014/2015, 2016/2017 a 2017/2018 zase Liptáčky do finálového ringu nepustili Piešťanské Čajky.

Vlani sa ružomberský priaznivec opäť dočkal bitky o republikový primát a v nej zverenky trénera Juraja Suju podľahli favorizovaným anjelkam 0:3. Keďže základnou i nadstavbovou časťou tohtosezónnej extraligy „žabky“ prešli takmer bravúrne, len s jedinou prehrou v Piešťanoch (59:69), športová verejnosť i stávkové kancelárie ich pasujú za hlavného ašpiranta na primát.

Ak sa nemýlim, s Košicami mám päť titulov a dúfam, že po ročnej pauze pridám ďalší s Ružomberkom,“ vyhlásila Beáta Janoščíková, ktorá v lete 2017 práve z Good Angels prestúpila do liptovského klubu. „Teraz som v inej role ako v košickom družstve, tam som veľa príležitostí nedostávala. V Ružomberku je oveľa väčšia zodpovednosť aj na mojich pleciach. Vo finále chcem potvrdiť, že si priestor, ktorý dostávam, zaslúžim. Čajky disponujú nemalou silou pod košom, predovšetkým mám na mysli Kanaďanku Lubinovú a Ivku Jakubcovú, hoci hrá na krídle. Je dobre, že finále začíname doma, pred svojim publikom. Verím, že sa víťazne odrazíme,“ dodala 197 cm vysoká ružomberská hráčka.

Miroslava Mištinová ťahá, od svojho prestupu z ŠKP 08 Banská Bystrica, tretiu sezónu v MBK. „Hrali sme aj vlani finále, no vtedy už postup sa pokladal za veľký úspech. Veľmi sa teším, že do série vstúpime v pozícii favorita. Po semifinále so Šamorínom sme nabehli na mikrocyklus zameraný na Piešťany,“ rozprávala pre náš portál Mištinová, ktorá však upozorňuje aj na tromfy súpera. „Nie je to jednoduchý protivník, Čajky sa opierajú o kvalitnú americkú rozohrávačku Thompsonovú, majú veľmi dobré krídla, tiež výborné podkošové hráčky. Určite nás potrápia, ale verím, že aj túto poslednú prekážku zvládneme,“ doplnila slovenská ženská reprezentantka a trojnásobná účastníčka majstrovstiev Európy družstiev do 20 rokov.

Ešte nikdy o extraligové medaily nehrala Zuzana Ivančáková. „Táto celá sezóna je pre mňa úžasná. Debutovala som vo FIBA Cupe, mám za sebou semifinále a pred sebou finále domácej súťaže. Zatiaľ som to najďalej dotiahla s Popradom, keď sme skončili na 5. mieste. V šatni, aj na tréningoch cítiť, že sezóna graduje. Dôležitý bude hneď prvý krok v sobotu. Verím, že vyhráme a aj najbližšiu stredu uspejeme v Piešťanoch a potom to už bude jednoduchšie,“ dala sa počuť plná očakávania Ivančáková, ktorá vlani spod Tatier prišla do ružomberského klubu.

Kapitánka Ruže Janeesa Jefferyová má pred vrcholom sezóny úplne jasno. „Naša práca ešte nie je dokončená. Bude hotová až keď získame titul. Zatiaľ si môžeme zaškrtnúť iba splnenia dielčieho cieľa,“ vyhlásila opora MBK s prezývkou Chucky po úspešných semifinálových konfrontáciách proti Šamorínu. Na adresu finálového súpera pripojila: „Piešťany počas celej súťaže boli jediným našim vážnym súperom. Majú svoje prednosti, my sa však potrebujeme sústrediť na seba a plniť vlastné úlohy. To je základ pre úspech.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia