Dvadsaťtri rokov medzi republikovou elitou a piaty raz v kontinentálnej súťaži

Dvadsaťtri rokov medzi republikovou elitou a piaty raz v kontinentálnej súťaži

RedakciaŠport20.7.2020

Pred sezónou 2019/2020 mužstvo opustili aj také kľúčové persóny ako Dominik Kružliak a Peter Gál-Andrezly, no citeľná bola tiež strata Zinedina Mustedanagiča a vo februári sa ešte porúčal Krisťi Qose. Nový kouč Ján Haspra so svojim asistentom Marekom Saparom, ale nespanikárili, naopak, našli obrovskú odvahu a vsadili na mladé „pušky“. Na fortunaligových trávnikoch sa začali objavovať hráči, ktorých športová verejnosť pod Tatrami dovtedy veľmi nepoznala. Takto nastolený trend si šéfovia realizačného tímu udržali až do konca súťažného ročníka.

Keď po ôsmich kolách mal Ružomberok biednych päť bodov (jedno víťazstvo a dve remízy) určite mnohí nad omladinou spod Čebraťa lámali palicu. Lenže potom nastal úžasný obrat, ku ktorému výrazne dopomohla aj zmena herného systému zo 4-2-3-1 na 3-5-2. Mužstvo potiahlo 9 – zápasovú šnúru bez prehry, keď zvlášť upútalo rabovačkou na ihriskách súperov. V jeseni MFK z vonku priviezol 17 bodov.

Na jar si Ruža najprv „odfajkla“ prvý cieľ a to hornú „šestku“ v nadstavbovej časti Fortuna ligy. Potom sa prekliesnila do finále Slovnaft Cupu, v ktorom vyskofavorizovanému Slovanu Bratislava bola veľmi zdatným súperom a napokon cez baráž si sama nahotovala tú najkrajšiu odmenu za celý futbalový rok – štart v Európskej lige.

Prešli sme si všetkými fázami, od pekla až po raj. Úvod sezóny bol mimoriadne náročný, aj kvôli odlivu niektorých hráčov. Je pravda, že vybudovanie nového tímu s jasnou hernou filozofiou nejaký čas trvalo. Keď sa však chlapci chytili, už to išlo ako po masle. Celá sezóna pre nás dopadla až neuveriteľne krásne. Sme veľmi spokojní a šťastní. Veľká vďaka za to patrí celej kabíne. Čo sa týka ´Európy´ snažil som sa hráčov nainfikovať, aby začali žiť takýto sen, pretože niekedy som videl, že sú málo sebavedomí. Čím bol bližšie koniec sezóny, tým aj moje presvedčenie, že veľká túžba sa naplní, rástlo,“ povedal pre náš portál maximálne spokojný tréner ružomberských futbalistov Ján Haspra.

V sezóne 1997/1998 sa reprezentant centra dolného Liptova prvý raz objavil na slovenskej prvoligovej mape. Vďaka majiteľovi Milanovi Fiľovi, ktorý už zhruba štvrťstoročie tlačí ružomberskú futbalovú káru, sa MFK stal tradičný a zdravý subjekt na prvoligovej scéne. Do „Európy“ sa Ružomberok pozrie už piaty krát, predtým to bolo v ročníkoch 2001/2002, 2006/2007, 2017/2018 a 2019/2020.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia