Dve medailové priečky extrémneho vytrvalca D. Dvorštiaka

Dve medailové priečky extrémneho vytrvalca D. Dvorštiaka

RedakciaŠport10.4.2020

Dva cenné „kovy“ si v rámci dlhodobej Slovenskej ultratrailovej ligy (SUL) za rok 2019 vybehal Ružomberčan Dalibor Dvorštiak.

Tretí som skončil v hlavnej súťaži medzi mužmi bez rozdielu veku. Tu sa hodnotilo osem podujatí s najvyšším bodovým ziskom. Každý účastník si pripisuje body za účasť, ktoré závisia podľa náročnosti danej akcie a tiež za umiestnenie. Strieborná medaila mi patrila zase v súťaži, ktorej poradie vyjde na základe počtu úspešných dokončených maratónov a ich obtiažnosti. Minulý rok všetkých vypísaných trailov bolo trinásť, ja som absolvoval dvanásť, v čase jedného som bol na pretekoch vo Švajčiarsku, a jedenásť sa mi podarilo dokončiť. Raz som vzdal a to v auguste na podujatí s názvom 100 míľ krajom Malých Karpát. Išlo o 210 km trasu, s prevýšením 7750 m, keď na 144. km ma stoplo zranenie. Dvaja, spolu s Braňom Geregom, sme mali rovnaký počet štartov, no súper získal viac bodov, čo ma posunulo na druhú priečku. V každom prípade to bol môj najvydarenejší rok,“ objasňoval ružomberský krosový extrémista.

V predchádzajúcej sezóne sa D. Dvorštiak postavil na štart 21 ultratrailov, pri nich ukrojil 2030 km a zvládol 86 908 výškových metrov. „Bol to rok neskutočne krásnych chvíľ, pri ktorých som sa cítil po dlhom čase nesmierne šťastný, no aj rok ťažkých pádov na ´hubu´, dôležitých rozhodnutí, výnimočných udalostí, a pri tom všetkom mi bol nápomocný práve beh,“ uviedol muž, ktorý po maximálnych vzdialenostiach v teréne začal poškuľovať pred necelými štyrmi rokmi. Na otázku, koľko celkove za dvanásť mesiacov zhltol „kilákov“, však neviem nájsť odpoveď. „Nerobím si žiadne tréningové plány a ani záznamy, koľko odbehám. Za minulý rok by z toho vzišli určite veľmi pekné čísla, ale to nie je podstatné, behám v prvom rade pre radosť, pre uspokojenie svojho vnútra,“ pokračoval D. Dvorštiak.

V utorok (14. apríla 2020) Dalibor dovŕši „abrahámoviny“. „Nie, žiadny žúr nebude, narodeniny neoslavujem. Radšej sa pôjdem prejsť či prebehnúť do prírody. Darček som si už dal skôr, išlo o dvadsaťštyrihodinovku na Veľkom Choči,“ dozvedeli sme sa ďalej. Čoskoro päťdesiatnik z 28. na 29. marca z Valaskej Dubovej jedenásťkrát vyšliapal na tento kopec. „Spolu to bolo 110 km, a 10 560 m absolvovaných výškových metrov. Prvý raz takúto celodennú porciu na Veľkom Choči som sproboval pred štyrmi rokmi, pri mojich ´narodkách´. Dosiahol som osem čiaročiek a povedal som si, že raz to musí byť desať výstupov. Priznám sa, tento rok Choč ani nebol v pláne, pôvodne som sa hotoval na ultratrail v tureckej Alanyi. Momentálne však nikto nevie, kedy vôbec nejaká sezóna sa začne,“ dopovedal Dalibor Dvorštiak.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia