Extrémny výšľap Malina korisťou M. Ulíka

Extrémny výšľap Malina korisťou M. Ulíka

RedakciaŠport10.8.2019

„Máme dvadsať pretekárov a nechýba ani republiková špička,“ privítal nás v sobotu na Málinom Brde tesne pred dvanástou hodinou riaditeľ premiérových pretekov na horských bicykloch s názvom Extrémny výšľap Malina Tomáš Gazdarica. A favoriti svojmu statuse nezostali ani nič dĺžni.

Suverénom na 2,5 km „stupáku“ s prevýšením 256 m bol Matej Ulík z Liptovskej Osady, momentálne pretekár českého klubu Expres CZ - Scott Team Kolín. „Aj keď išlo o novú akciu, nemal som žiadne obavy, že čo ma čaká. V tomto stredisku každé cyklistické podujatie má vysokú úroveň,“ rozhovoril sa Ulík, ktorý pred pár dňami sa zaskvel na majstrovstvách Európy v cross country v Brne, kde v kategórii do 23 rokov skončil na vynikajúcom 12. mieste. „S takým náročným kopcom som sa na Slovensku ešte nestretol. Trať bola aj technicky veľmi obtiažna, ale páčila sa mi. Na niektorých úsekoch nás testoval dosť klzký podklad, preto bolo treba umne šliapať, aby sa kolesá nepreklzávali. Najprv som si myslel, že pôjde len o dáky ´výletík´, lenže keď som na prezentácii zbadal Kristiána Jánošíka či Jakuba Šiarnika, bolo zrejmé, že nemožno nič podceniť.“

Hneď z Málina Brda Ulík trielil do Banskej Bystrice na trojdňové preteky Zlatá stopa Merida. „Dnes sa ide prvá, len krátka etapa o sedemnástej hodine, takže všetko sa dá stihnúť. Navyše trochu intenzívnej zaberačky tri týždne pred svetovým šampionátom v Kanade mi nezaškodí,“ dodal 22 – ročný Osaďan.

Druhý flek so stratou 1:09 min. na víťaza si vyjazdil mladý slovenský reprezentant v skialpinizme a v horskej cyklistike Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej vo farbách PROefektu a bronzový stupienok patril skvelému skialpinistovi Jakubovi Šiarnikovi zo Smrečian.

Z Ružomberčanov sa na vrchol Málina Brda najrýchlejšie vyštveral Jozef Martiška. „Brutálnejší kopec som ešte na pretekoch neabsolvoval. V hornej časti, keď už má človek poriadne nabité nohy, musí sa ešte vyburcovať, aby svoje snaženie dotiahol až do konca,“ vravel celkový štvrtý Martiška, ktorý ako jediný z aktérov si súťažnú trať bol v priebehu týždňa dva razy sprobovať. „Súperi asi boli leniví, keď to nevyužili,“ smial sa domáci „biker“. „Určite mi to pomohlo nájsť vodný recept. Veď na jednej zákrute sa človek cíti, akoby ťahal po posekanom hrášku.“

Výsledky: 1. Ulík (Expres CZ - Scott Team Kolín – ČR) 11:57, 2. K. Jánošík (PROefekt) 13:06, 3. J. Šiarnik (Smrečany/Žiar) 13:16, 4. Martiška (KNAC Ružomberok) 14:42, 5. Pelach (Malinô Brdo ski&bike race club) 15:25, 6. Novařík (ČR) 16:11, 8. Hulej (KNAC Ružomberok) 16:50.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia