F. Straka takmer po trinástich rokoch v Ružomberku

F. Straka takmer po trinástich rokoch v Ružomberku

RedakciaŠport22.4.2023

Bolo to v septembri 2009, keď 35 – násobný československý reprezentant František Straka, počas rozbehnutej súťaže, prevzal futbalistov Ružomberka. Na trénerskej stoličke vtedy vystriedal Viliama Hyravého. V liptovskom klube český kouč pobudol do konca sezóny 2009/2010 a svoj tím vytiahol zo spodných tabuľkových vôd na konečnú piatu priečku, pričom mužstvo strácalo len jeden bod na štvrtú Nitru. Z titulu sa vtedy tešili Žilinčania.

Včera, po dlhých rokoch, F. Straka opäť zavítal do centra dolného Liptova, ako kormidelník Trenčína. Po zápase, v ktorom AS pod jeho vedením okúsil prvú, a dosť trpkú prehru (1:4), po dvoch víťazstvách a jednej remíze, si zaspomínal aj na ružomberskú anabázu. „Tento návrat by som si bol rád užil úplne inak, no som rád, že som späť. Napríklad s Džonym Maslo sme si oprášili staré spomienky. V Ružomberku bolo fajn. Keď som prišiel, ´mančaft´ sa v tabuľke nachádzal dole, no postupne sme sa posunuli niekde inde. Nostalgia je veľká, no aj taký je futbal. Dúfam, že najbližšie tu budem v lepšej nálade,“ vravel dnes 64 ročný tréner.

Aktuálny kormidelník AS dostal aj otázku, čo si zvlášť vybaví pri pripomenutí futbalovej Ruže. „Užasnú partiu chlapcov, ktorí v dobrom i zlom ťahali za jeden koniec povrazu. Vtedy cítite obrovskú silu. To bol aj základ, prečo sa nám darilo a mužstvo nič nezlomilo. Začiatok nebol síce ideálny, aj sme sa vytrápili, lenže postupne tá mozaika začala do seba zapadať. To sa možno stane aj v Trenčíne, no nejde to hneď. V Ružomberku som našiel fantastických ´klukov´, ktorí potom ďalej futbalovo vyrástli, či už Štefan Zošák, Tomáš Ďubek, Peter Majerník, ale aj ďalších.“

František Straka pridal ešte aj jedno želanie: „Veľmi vám prajem, aby ste sa cez baráž dostali do futbalovej Európy. Máte na to mužstvo.“

Ešte dodajme, že tento muž v minulosti aj trikrát (1985, 1986 a 1987) navštívil Ružomberok, pri príležitosti slávnostného vyhlasovania vtedajšej Jedenástky roka, ankety ktorá vznikla v meste pod Čebraťom a tu napísala štrnásť federálnych dielov v jednom kuse.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia