Fantázia! A. Kánová na paralympiáde vyzmizíkovala prvú hráčku svetového rebríčka Švédku Ahlquistová

Fantázia! A. Kánová na paralympiáde vyzmizíkovala prvú hráčku svetového rebríčka Švédku Ahlquistová

RedakciaŠport27.8.2021

Na XVI. Paralympijských hrách v Tokiu sa naša výnimočná stolná tenistka Alena Kánová v kategórii TT 3 prebojovala do semifinále.

Dnes 41 – ročná hráčka ŠKST TPŠ Ružomberok najprv v osemfinále zdolala Chorvátku Helenu Dretar-Karičovú 3:1 a potom sa postarala o obrovskú senzáciu, keď v štvrťfinále na jej rakete, dokonca po troch setoch, skončila líderka svetového rebríčka Švédka Anna Karin Ahlquistová.

Ala ešte nikdy túto hráčku nezdolala. Je to niečo neskutočné, čo nikto nečakal. Samozrejme, aj v mojom prípade sú to ohromné emócie. Po každom sete sme si volali s Alenkiným otcom Ferom Kánom. Ak by paralympiáda bola vlani v pôvodnom termíne, boli by sme v Tokio aj s Ferkom spolu. Teraz však diváci boli vylúčení,“ rozhovoril sa mimoriadne šťastný osobný tréner našej vozičkárky Roman Cibulka. „Prvý set Alena vyhrala 11:4, keď viedla už 7:0, druhý a tretí ovládla na deväť, pričom v poslednom prehrávala 3:7 a 4:8, no napokon výsledok otočila. Je to bomba,“ pripojil Cibulka.

V skupine Kánová najprv podľahla svetovej trojke Koréjčanke Jiyu Yoon 0:3. Následné víťazstvo nad Brazílčankou Marliane Amaralovou Santosovou (3:1), Slovenku posunulo medzi šestnásť najlepších hráčok.

Pre Kánovú je to šiesty štart na paralympiáde, z toho piaty na letnej, keď medzi tým priviedla na svet aj dve ratolesti. Vo svojej vitríne má už štyri „kovy“ z tohto vrcholného podujatia – zlato zo Sydney 2002, striebro z Pekingu 2008 a dva bronzy – z Atén 2004 a Londýna 2012. Piata paralympijská medaila je už istá, keďže v Tokiu sa o 3. priečky nebude bojovať. Zdolaní semifinalisti získajú automaticky bronz.

Zajtra o štvrtej ráno nášho času Kánová, ktorej v aktuálnom svetovom rebríčku patrí siedma pozícia, sa v semifinále stretne s Kórejčankou Gyu Lee Mi, ktorá je v rejkingu o jedno miesto vyššie. Druhú semifinálovú dvojičku vytvoria Čiňanka Yuan Xue a Jiyu Yon.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia