FIBA Cup zachránil aj ženský káder

FIBA Cup zachránil aj ženský káder

RedakciaŠport7.8.2019

V súťažnom ročníku 2017/2018 tri naše ženské basketbalové tímy štartovali v Európskom pohári FIBA – Good Angels Košice, Piešťanské Čajky a MBK Ružomberok. V uplynulej sezóne farby Slovenska v druhej najvýznamnejšej klubovej kontinentálnej súťaži hájil už iba kolektív z Liptova. Veľa nechýbalo, aby nová edícia FIBA Cupu bola úplne bez družstva spod Tatier. Európsky pohár sa totiž do pôvodného rozpočtu aktuálneho republikového šampióna MBK Ružomberok nezmestil. Napokon, hoci už takmer „po dvanástej“, išla prihláška do európskej centrály FIBA v Mníchove. Nie prvý raz pomocnú ruku podal dlhoročný podporovateľ ružomberského športu a tiež majoritný vlastník futbalovej „akciovky“ pod Čebraťom Milan Fiľo, ktorý bol aj pri najväčších úspechoch basketbalovej Ruže, pri dvoch triumfoch v Európskej lige (1999 a 2000) a vytiahol ju tiež už z takmer beznádejnej finančnej plytčiny v roku 2014.

Nesmierne sme vďační pánovi Fiľovi, ktorý svojim spôsobom zachránil tento klub. Samozrejme, basketbal by nebol padol, extraliga by sa hrala ďalej, lenže ťažko povedať s kým, s akými hráčkami. Určite by medzi nami neboli Michaela Raková, Nikola Dudášová či Oľga Jackovecová a možno ani Miroslava Mištinová. Práve kvôli FIBA Cupu sa tieto dievčatá upísali Ružomberku. Za posledné dva-tri roky sa podarilo urobiť výrazný pokrok, takisto znovu naštartovať mládež. Ľahko by sme sa vrátili zase o nejaké tri-štyri roky späť. Znovu chceme vybudovať zdravý slovenský základ družstva žien, aj s pohľadom do budúcnosti. V tomto nám pán Filo veľmi pomohol,“ rozhovoril sa tréner ružomberských žien Juraj Suja, ktorý v pondelok (5. augusta) otvoril so svojimi „babami“ siedmu ružomberskú prípravu na novú sezónu.

V každom športe, keď hovoríme o vrcholovej úrovni, sú vážne medzinárodné konfrontácie doslova na nezaplatenie. „Chceme byť naďalej nadnárodný klub, štandardný fibacupový, čo je nevyhnutnosť, aby sme dokázali do Ružomberka pritiahnuť kvalitné hráčky na úrovni slovenských reprezentantiek. FIBA Cup s ťažkými zápasmi proti silným súperom potrebujú dievčatá, ružomberský divák a v neposlednom rade aj ja ako tréner, aby som sa zlepšoval,“ uzavrel Juraj Suja.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia