Futbalista Anton Škorupa ma 75 rokov

Futbalista Anton Škorupa ma 75 rokov

RedakciaŠport27.2.2021

Bol futbalový technik, hráč s veľkým prehľadom na ihrisku, so skvelou finálnou prihrávkou, tiež výnimočný exekútor priamych kopov ponad múr. Bol magnetom pre divákov. V československej lige Anton Škorupa (na fotografii prvý sprava), ktorý sa včera (26. februára) dožil 75 rokov, nastúpil na 151 zápasov. Za Ružomberok, ktorý v tom čase bol účastníkom I. Slovenskej národnej ligy, odohral osem sezón.

Do lopty som začal kopať ako chlapec doma v Starej Bystrici na lúke pri pasení oviec a kráv. Bolo mi asi sedem-osem rokov,“ oprášil jubilant spomienku na prvé dotyky s futbalovým „čudom“.

Registračku mu vystavili v Kysuckom Novom Meste, najprv hrával za dorastencov a v sedemnástich už za druholigový A tím. Na Kysuciach sa vyučil za zámočníka a prišla „vojenčina“. V Dukle Banská Bystrica, kde už sproboval aj najvyššiu súťaž vo vtedajšom Československu, si k základnej dvojročnej službe pridal rovnaký krajec ešte ako vojak z povolania. Na elitnej futbalovej scéne nasledovala jedna sezóna v Slovane Bratislava a potom päť v Tatrane Prešov. „So Slovanom som v sezóne 1969/1970 získal majstrovský titul, s Prešovom sme v súťažnom ročníku 1972/1973 skončili druhí, takže som si zahral aj Pohár UEFA,“ vypichol svoje kariérne miľníky Škorupa.

Pod Čebrať „Piri“, tak ho oslovovali tí najbližší (prezývku dostal po bývalom futbalistovi Realu Madrid), prestúpil v sedemdesiatom piatom. „V Tatrane som sa pohádal s niekdajším kráľom strelcov Lacom Pavlovičom a vtedy som si povedal dosť. Najprv som volal do Michaloviec, tie sa mi však neozvali. Nasledoval telefonát do Ružomberka, keď sluchadlo zdvihol predseda klubu Ľubor Cibulka a na druhý deň už tamojší funkcionári boli v Prešove,“ objasnil Škorupa svoj príchod do Liptova.

V drese Ruže vybiehal na trávnik až do tridsiatich ôsmich rokov. „V Ružomberku sa zišla výnimočná partia, hráči ako František Lechman, Ľubomír Páleník, Karol Vály, Peter Králka, Dušan Vierik, Daniel Dančo, Ján Čačo... Trénoval nás Ján Haspra, s ktorým som ako osemnásťročný hrával v Kysuckom Novom Meste, ja na pravom kraji zálohy a on na ľavej strane,“ pokračoval Škorupa.

V závere hráčskej kariéry bol tri sezóny v Liskovej a potom ako tréner pôsobil v Dúbrave, v Sučanoch a v Černovej. „Futbal mi dal predovšetkým strašne veľa priateľov, spoznal som množstvo nových ľudí. Takisto ma obohatil o množstvo nádherných zážitkov,“ dodal „Piri“, ktorý v Ružomberku dodnes býva.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia