Futbalová šťuka pod Tatrami

Futbalová šťuka pod Tatrami

Ján SvrčekŠport19.3.2024

Ružomberok je mužstvo jari. Futbalisti spod Čebraťom v novom roku zo siedmich súťažných zápasov, šesť vyhrali (päť v Niké lige a jeden v Slovnaft Cupe, v Dunajskej Strede - 1:0) a raz opúšťali ihrisko so sklonenými hlavami (doma so Slovanom Bratislava - 0:1). S takou bilanciou sa nemôže pochváliť ani úradujúci majster z Tehelného poľa.

"Neviem, čo k tomu povedať. Takto sa na naše učinkovanie nepozerám. Navyše pred nami je v prvom rade kopec práce. Potrebujeme ešte viac priestoru, viac času," reagoval, až príliš skromne, kouč Ruže Ondřej Smetana, keď sme mu pripomenuli tieto príjemné fakty.

Veľmi dobrá organizácia hry, kompaktnosť a pevné hradby vzadu, to sú asi hlavné atribúty úspešného ťaženia mužstva, ktoré už takmer bolo vytesnané z prvej ligovej šestky. "Priznám sa, že hneď druhý ligový zápas po mojom príchode, v Skalici (0:1), bol zlomový. Vtedy mi došlo, že nemôžeme byť úspešní a konkurencie schopní v stretnutiach s tými najlepšími mužstvami, ak naša hra bude založená na postupnom útoku a vysokom napádaní. Naopak, priestory treba otvárať trochu iným spôsobom a byť hlavne maximálne dôslední v defenzíve. V opačnom prípade sa mužstvo na šance strašne nadrie a na druhej strane, ľahko budeme góly dostávať. Takisto, bolo treba zmeniť myslenie. Poviem to otvorene, nemáme takú silu, aby sme si to rozdali kombinačne a presingom po celom ihrisku napríklad s takými tímami ako sú Žilina alebo Podbrezová. Navyše v lige ani nemôžu byť všetky ´mančafty´ rovnaké a hrať podobným štýlom," vravel ďalej O. Smetana.

Naposledy MFK vyhral v Podbrezovej 2:0, ale hlavný kouč ktorý pre trest (tri žlté karty) vstupoval do deja iba z tribúny prostredníctvom vysielačky, upozornil aj na niektoré veci, s ktorými nebol spokojný, alebo treba sa z nich poučiť. Začal príliš hlbokou defenzívou v prvom polčase. "Nechceli sme až takto brániť. Je pravda, že Podbrezová nás viac zatlačila. Hrala dobre kombinačne. Vynaložila dosť energie na to, aby stretnutie, čo najrýchlejšie zlomila, rozhodla. To sa jej nepodarilo a do prestávky ani nemala väčšiu príležitosť na skórovanie. V druhej ´polke´ sa vývoj zápasu začal meniť. Chlapci dokázali viac udržať loptu. Nebolo toľko strát. Takisto, častejšie sme sa dostávali ku kombináciám a duel sa vyrovnával. Potom nám práve domáci extrémne pomohli k vedúcemu gólu. Druhý polčas už celkove vypadal inak. V závere sme však poľavili v koncentrácii, čo sa nesmie stávať. Dvakrát sa lopta dostala za našu obranu. A ešte predtým mohol padnúť gól po zaváhaní brankára Tomáša Frühwalda. Neviem, či išlo o nekoncentráciu, alebo podcenenie situácie," hodnotil šéf ružomberského realizačného tímu.

Momentálne je v Niké lige asociačná prestávka. Ružomberský tím sa dnes, po dvoch dňoch voľna, opäť stretol v práci. "Tento čas chceme využiť na to, aby mužstvo fyzicky i psychicky bolo dobre pripravené na ďalšiu, veľmi náročnú časť sezóny. Či zaradíme dáku nefutbalovú aktivitu, ešte neviem. Preberieme si to aj s hráčmi. Tiež uvidíme, aké sú možnosti. Určite chcem chlapcom dopriať i trochu viac voľna," doložil Ondřej Smetana.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia