Futbalovú abecedu lúskal aj na Apeninskom polostrove

Futbalovú abecedu lúskal aj na Apeninskom polostrove

RedakciaŠport1.7.2020

Bola nedeľa 6. októbra 2019, keď v zápase 11. kola Fortuna ligy MFK Ružomberok – Slovan Bratislava (1:1) si Dávid Filinský odkrútil debut v tíme trénera Jána Haspru, ml. Trval sotva šesťdesiat sekúnd, pričom mladík prišiel na „plac“ až na sklonku nadstaveného času, keď vystriedal Regáliho.

Rodák zo Spišskej Novej Vsi ozajstný krst v našej elitnej súťaži absolvoval oveľa neskôr, až po takmer deviatich mesiacoch. V Michalovciach (1:1) 21. júna vybehol na trávnik v základnej zostave MFK a odtiahol kompletnú zápasovú porciu. To isté zopakoval tiež v ďalšom kole, doma proti Žiline (2:1).

Samozrejme, vnímam to veľmi pozitívne, som strašne vďačný trénerom, že mi dali šancu. Proti Michalovciam som trochu rátal, že môžem byť v základe, keďže po prvom semifinálovom zápase s Dunajskou Stredou bolo avizované, že mužstvo nastúpi vo výrazne pozmenenom zložení. V nedeľu proti Žiline, to už bolo prekvapenie. Azda zavážil aj môj výkon v odvete proti DAC – u. Išlo síce iba o dvadsať minút, no podarilo sa mi prihrať na gól,“ rozhovoril sa 21 – ročný stredopoliar.

Absolútnu próbu pod Čebraťom mal Filinský ešte za éry, keď hlavným koučom ružomberského prvého mužstva bol Čech David Holoubek. „Mal som vtedy za sebou ako mládežník tri sezóny v FC Turín, no posledný polrok v tamojšej ´devätnástke´ som sa ani raz nedostal na ihrisku, hoci predtým išlo o pravidelné štarty. Dodnes nevie, či som výkonmi nepresvedčil trénera, alebo ma on nemusel. Tak som si hľadal nový angažmán, čo v danej situácii nebolo vôbec jednoduché. V Ružomberku som bol na trojdňovej skúške, no v A tíme nebol o mňa záujem. Avšak v klube bol rozbehnutý spoločný projekt ´devätnástky´ a juniorky. Takže, zostal som a najprv to bola tretia a potom druhá liga,“ pokračoval ctižiadostivý chalan, ktorý mimochodom, z talianskeho jazyka by pravdepodobne uspel i na štátnici.

Na konci januári Dávida na čas stopla operácia, no na predchádzajúce zdravotné peripetie už aj zabudol. „Išlo o problémy s trieslom, napriek pretrvávajúcim bolestiam, som ešte odohral asi tri ´majstráky´, no bolesti mi prešli až do spodnej časti brucha. Všetko som mal zablokované. Takže koronapauza mi padla celkom vhod, bol dostatočný čas, dať sa úplne dokopy a potom dobehnúť tréningové resty.“

Talentovaný a zároveň skromný futbalista vie, čo chce a snaží sa byť aj voči sebe tvrdý a náročný. „Mojou ambíciou je pravidelne hrávať, samozrejme, najideálnejšie by bolo nastupovať v základnej jedenástke. Budem však vďačný za všetky minúty, čo na ihrisku nazbieram. Tiež je cenné, že môžem počúvať starších skúsenejších hráčov a od nich sa aj učiť,“ uzavrel Dávid Filinský.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia