Grandslamový víťaz z Melbourne bol aj Ružomberčanom

Grandslamový víťaz z Melbourne bol aj Ružomberčanom

RedakciaŠport24.2.2021

Slovenský tenista Filip Polášek, ktorý spolu s Chorvátom Ivanom Dodigom ovládli mužskú štvorhru na Australian Open, má za sebou i ružomberskú stopu. Ako dorastenec v roku 2001 hájil farby tamojšieho klubu.

V rokoch 1993 - 2001 som bo nehrajúci kapitán žiackych a dorasteneckých tímov TK Ružomberok. Samozrejme, s ´deckami´ som chodil na viaceré turnaje, kde som spoznal mnohých hráčov a ich rodičov. Keď zo Zvolena, odišiel Karol Beck, neskôr dlhoročný daviscupový reprezentant, tamojší klub zastihla určitá kríza a nedokázal postaviť ani dorastenecké družstvo. Vtedy dvaja Zvolenčania Filip Polášek a Miroslav Balkovič ma oslovili, či by nemohli hrať za nás. Prikývol som, hoci v tejto kategórii sme mali dosť chlapcov. V najvyššej I. triede tak štartovali dokonca dva ružomberské tímy. Ten lepší, spolu aj s mojim synom Jurajom, skončil druhý, čím sa prebojoval na majstrovstvá Slovenska, kde po tesných prehrách obsadil siedme miesto,“ oprášil milú spomienku tenisový tréner, rozhodca a v minulosti i predseda TK Ružomberok Milan Sekera.

Po jedinej sezóne sa Filip rozlúčil s antukou pod Čebraťom. „Odišiel do Slovana Bratislava a pokračoval v Národnom tenisovom centre,“ vysvetlil M. Sekera a „ružomberskému“ Poláškovi pripojil: „Vtedy ešte nič neznamenal. Dodnes si pamätám jeho slabší servis, či problémy s returnami. V roku 2001 by mu nikto takú senzačnú budúcnosť nepredpovedal. S Jurajom boli viac – menej na jednej úrovni. Syn sa vtedy stal dokonca ´jednotkou´ Stredoslovenského kraja, no na jednom turnaji Filipovi podľahol, nedokázal zniesť totiž záťaž z pozície najvyššie nasadeného hráča.“

M. Sekera si samozrejme nenechal ujsť finálový duel Poláška s Dodigom proti britsko-americkej dvojici Joe Salisbury a Rajeev Ram (6:3, 6:4). „Pozorne som sledoval ďalší tenisový vývoj synových rovesníkov. Takže samozrejme aj Filipa. Vo finále v Melbourne bol neskutočný, práve jeho zásluhou s Chorvátom triumfovali. Hneď po skončení zápasu som mu cez facebook zagratuloval k víťazstvu a k narodeniu dcérky Olívie Viktórie. Spolu s poďakovaním Filip uviedol, že si na ružomberský rok pamätá a dal pozdraviť chalanov,“ dodal Milan Sekera.

(Na fotografii zľava horný rad: Lukáš Hlaváč, Juraj Sekera Miroslav Balkovič, Peter Plšičík Peter, dole: Róbert Schmid a Filip Polášek.)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia