HK Tatrín Ružomberok si pripomenul tridsiatiny

HK Tatrín Ružomberok si pripomenul tridsiatiny

RedakciaŠport12.9.2020

Duševné zážitky sú pre nás prvoradé. Klasické lezenie sme chceli rozšíriť aj o kultúrno – spoločenský rozmer. Preto došlo k oddeleniu od vtedajšieho HK Iames a spolu s Antonom Moravčíkom sme založili Horolezecký klub Tatrín Ružomberok,“ vysvetľoval v piatok (11. septembra) v Mestskej knižnici v Ružomberku predseda HK Tatrín Jaroslav Mikuštiak.

Tu si prítomní pripomenuli 30 – ročnú cestu alpinistického športového subjektu, ktorý združuje vyznavačov hôr, skál, proste pohybu v prírode. Ako uviedol J. Mikuštiak, HK Tatrín nemá vo svojom portfóliu len zdolávanie prírodných prekážok, vrátane skialpinizmu a behov do vrchu, ale takisto prezentáciu svojich aktivít formou filmov, fotografií, diapozitívov, či organizovaním besied. „Naše filmy sa premietali aj na druhom najstaršom festivale tohto druhu Vysoké hory v Žiline, vo Vyšnom Kubíne, v Bobrovci, v Dúbrave a tiež u nás v zaplnenom kine Kultúra či v Björnsonovom dome,“ vravel hlavný hostiteľ.

Členovia Tatrína boli na Matterhorne, na Mont Blancu, zvládli Kaukazské vrcholy, Bernské Alpy, či Dolomity, samozrejme nespočetne krát navštívili aj domáce Tatry. „Vždy som sníval o 4478 metrovom Matterhone, ktorý je pre Švajčiarov asi takým symbolom, ako pre Slovákov Kriváň. Mojou túžbou holo zdolať tento štvorboký ihlan severnou cestou. Hoci sme vtedy boli v plnej kondícii, nevyšlo to. Nepriaznivé počasie nás doslova zmietlo a tak sme boli nútení vydať sa Hörnliho hrebeňom, ktorý je takisto krásny,“ prezradil J. Mikuštiak (roč. nar. 1947).

Pre horolezcov je obrovským štadiónom príroda. V nej nachádzajú svoje najmilšie kúty. „Našou ´telocvičňou´ sa stali Haliny na Málinom Brde a takisto Liskovská jaskyňa. Tu trénujeme,“ pripojil dlhoročný horolezecký bard, fotograf, filmár, funkcionár a aj skvelý bežec, len mimochodom, pravidelný účastník horského Memoriálu Jozefa Psotku, ktorý päťkrát „dal“ aj 42 195 metrový Rajecký maratón, J. Mikuštiak.

Prítomní pri oslave okrúhlych narodenín formou fotoprezentácie nakukli do kultúrnej činnosti HK Tatrín, oboznámili sa s výstupmi jeho členov takisto zhliadli pútavé filmové ponuky – Mattherhorn, Pallaviciniho žľab a Piz Badile.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia