Hokejisti odstraňujú korčuliarsku negramotnosť

Hokejisti odstraňujú korčuliarsku negramotnosť

RedakciaŠport20.2.2020

Od septembra do decembra minulého roka prešlo našim projektom takmer pol tisícky ´decák´, pričom sme zorganizovali 24 týždňových kurzov. Všetky termíny sú už zaplnené, takže v marci, keď budeme končiť, mali by sme sa dostať cez číslo 1100 predškolákov a žiakov prvého stupňa základných škôl,“ na faktoch ilustroval veľmi pekný interes o pilotný kurz korčuľovania, ktorý poriada Mestský hokejový klub Ružomberok jeho manažér Peter Matejka.

Zábavnou formou, no zároveň podľa presne vypracovaného metodického postupu, chlapci a dievčatá každý deň lúskajú ťažšie a ťažie písmenká abecedy na ľade. S korčuliarskou negramotnosťou sa pasujú pod dohľadom trojice trénerov Patrik Oravec, Marek Kohút a Veronika Ondečková.

Impulz vyšiel zo Slovenského zväzu ľadového hokeja, v niektorých mestách tento projekt rozbehli už vlani. Konkrétna forma je na kluboch. Išli sme do toho s cieľom vzbudiť u detí záujem o korčuľovanie a neskôr ich prilákať medzi nás. Poviem pravdu, takýto veľký záujem sme nečakali a zvlášť čo sa týka materských škôl. Maximálne pozitívne sú tiež odozvy. Všetko robíme zdarma, kurzy sú bezplatné. Čakáme, že túto aktivitu si všimne a podporí aj mesto. Zimný štadión nám poskytuje jeho správca Jozef Horváth, nejaké pomôcky máme od zväzu, všetko ostatné je ale v našej réžii,“ vysvetľoval ďalej Matejka.

Posledný, piaty deň patrí ľadovej olympiáde a na záver absolventi kurzu dostávajú diplomy. Jedna partia dokonca mala šťastie aj na hokejovú legendu a súčasného šéfa SzĽH Miroslava Šatana.

Kurzom už prešla aj jedna osobitná partia s autizmom zo Súkromnej špeciálnej materskej školy na Námestí A. Hlinku. „Sme veľmi vďační hokejovému klubu, že nás prijal a strávili sme tu jeden krásny týždeň. Ľudia, ktorí sa deťom venovali nemali síce žiadne skúsenosti s takouto skupinou, so špeciálnymi výchovo-vzdelávacími potrebami, no nezľakli sa novej výzvy. Najprv niektoré ´decká´ mali aj slzičky, potom sa osmelili a deň čo deň bolo vidno pokrok,“ uviedla riaditeľka špeciálnej Lenka Sanigová.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia