Horský cyklista M. Ulík má za sebou svetový šampionát a zajtra štartuje na Európe

Horský cyklista M. Ulík má za sebou svetový šampionát a zajtra štartuje na "Európe"

RedakciaŠport16.10.2020

Na majstrovstvách sveta v cross country v rakúskom Leogangu Matej Ulík z Liptovskej Osady, pretekajúci za český Expres CZ-Scott Team Kolín, skončil na 54. mieste.

Na šampionát som necestoval s dákymi veľkými očakávaniami, keďže predtým mi absolútne nevyšiel Svetový pohár v Novom Meste na Morave. V Čechách to po všetkých stránkach bolo zlé. Dve kolá sa mi šli ešte celkom dobre, jazdil som okolo 50. miesta, lenže potom som sa začal prepadávať, odchádzali sily a vôbec som nebol schopný súťažiť. Neviem, čo sa udialo, napokon z toho bolo až 84. miesto. Som rád, že za týždeň sa podarilo dať telo i hlavu dokopy. Z tohto pohľadu rakúsky výsledok nie je zlý,“ rozprával 23 – ročný slovenský reprezentant.

V Leogangu to už bol iný Ulík, opäť aj s patričným drajvom. „Štartoval som zo 64. miesta, najprv som si túto pozíciu udržiaval a potom som sa posúval vyššie. Na blatistom okruhu, výrazne poznačeným dažďom, nebolo jednoduché niekoho predbehnúť. Vylepšenie o desať ´flekov´ ma stálo strašne veľa síl. Trať pripomínala skôr cyklokros,“ pokračoval Matej.

Zvedaví sme tiež boli, čo všetko Osaďan v posledných dňoch musel absolvovať v súvislosti protiepidemiologickými opatreniami. „V Novom Meste na Morave boli predpisy na papieri tvrdé, ale nekontrolovalo sa takmer nič. Až pred odchodom do Rakúska sme boli testovaní na COVID-19. Keďže piati pretekári mali pozitívny výsledok, ďalší test nás čakal v dejisku šampionátu. V Leogangu boli striktné usmernenia, ktoré každý musel dodržiavať. Človek nemohol ísť vonku bez rúška, akurát na tréningu a na pretekoch sme si ho mohli dať dole. Tento utorok mi znovu odoberali vzorky, inak by som nemohol stúpiť na územie Švajčiarska,“ vysvetľoval náš horský cyklista.

V stredu Ulík cestoval do krajiny helvétskeho kríža, kde v Monte Tamara zajtra (17. októbra) sa postaví na štart majstrovstiev Európy. „Po Rakúsku som teraz lepšie naladený. Ani konkurencia nebude až tak silná, v akcii bude iba náš kontinent. Trať je ale dosť nevyspytateľná, fyzicky nie príliš náročná, skôr technická. Dôležité bude vyhnúť sa akýmkoľvek problémom s bicyklom,“ dodal Martin Ulík.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia