Hovorili sme s piatym Európanom U 23

Hovorili sme s piatym Európanom U 23

Ján SvrčekŠport15.8.2023

V noci sa Tibor Tišťan vrátil domov, aj spolu so svojim oddielovým trénerom Marekom Langšádlom, z majstrovstvách Európy v plávaní do 23 rokov z írskeho Dublinu, kde v disciplíne 50 m motýlik skončil na krásnom 5. mieste, pričom vlastný národný rekord mužov stlačil na 23,68 sek., čiže o šesť stotín sekundy.

Áno, som totálne vyčerpaný,“ pritakal 20 – ročný člen Plaveckého oddielu Ružomberok. „Fyzicky by som dokázal takto fungovať veľmi dlho, no psychicky by to už bolo neúnosné. Potrebujete, aby vás to aj bavilo. Táto pauza je nevyhnutná. Do svojho, odletu, do 24. augusta do USA, už neskočím do žiadneho bazéna, iba ak do Hrabovskej nádrže.“

Pripomeňme, že bolo to na konci mája, keď Tišťan na Veľkej cene Slovenska v Šamoríne sa novým slovenským maximom 23,74 sek., sa nominoval na dospelácke majstrovstvá sveta do Japonska a odvtedy to bol úžasná výkonnostná priamka, bez akejkoľvek, ani logickej sínusoidy. Takže ružomberský talent, ktorý svoje danosti spája s maximálne profesionálnym prístupom, bol od šamorínskeho miľníka, v jednom kuse v najvyššom móde.

Kým na majstrovstvách sveta vo Fukuake Tibor štartoval v „motýli“ na 50 m a 100 m, tak v Írsku najprv ukrojil päťdesiatku voľným spôsobom a potom na rovnakej trati bojoval v motýliku. „Už pred Japonskom som si povedal, že na ´Európe´ U 23 budem štartovať len na 50 m. Keďže v príprave na majstrovstvá sveta celá koncentrácia bola zameraná na ´motýľa´, kraul išiel trochu do ústrania. V Dubline som ho však zvládol celkom v pohode, hoci z toho nebol ´osobáčik´. Dáky veľký čas ani človek nemohol čakať,“ uviedol náš reprezentant k svojej prvej disciplíne, ktorá mu časom 22,86 sek. priniesla celkove 29. miesto.

Parádny výsledok na 50 m motýlik Tišťan okomentoval takto: „Dopoludňajšia rozplavba, kde som dosiahol čas 23,89 sek., bola taká ťažkopádna. Možno aj preto som na finále išiel s ľahkou hlavou. Navyše ranné výkony zväčša bývajú slabšie. Napriek novému rekordu, aj vo finále sa ešte vyskytli rezervy. Štart bol lepší než v rozplavbe, no, podľa predstáv, mi nevyšiel dohmat. Dal som ešte jeden záber navyše. Nebyť tohto zaváhania, možno by sa zrodila aj medaila. To však hovoríme len v hypotetickej rovine.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia