Hovorili sme s trénerkou ružomberských kadetiek I. Bielikovou

Hovorili sme s trénerkou ružomberských kadetiek I. Bielikovou

Ján SvrčekŠport4.6.2024

Druhé miesto v Stredoeurópskej mládežníckej ligy - MEL (Middle Europen Leaugue) v kategórii U 16 a zisk strieborných medailí na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa v závere uplynulého týždňa (od piatka do nedele) konali v Košiciach. To sú vrcholy podkošového roka 2023/2024 družstva kadetiek (U 17) MBK Ružomberok.

Aké pocity prevládajú po skončení sezóny? – znela naša prvá otázka na trénerku ružomberskej basketbalovej „sedemnástky“ Ivetu Bielikovú.

„Len radostné. Dievčatá veľmi sympaticky a úspešne zvládli uplynulý súťažný ročník, o ktorom vôbec nemožno hovoriť ako o jednoduchom. Zvlášť ma teší, že bola za tým naša krásna hra, ktorá sa stretla aj s uznaním mnohých ľudí.“

Počas víkendových majstrovstiev republiky vo formáte Final Eight ste prvé dve prekážky zvládli presvedčivým spôsobom, vo štvrťfinále to boli Piešťanské Čajky - 71:56, keď do polčasu dievčatá viedli o 34 bodov – 52:18 a v semifinále zase priamočiara jazda proti Ivanke pri Dunaji – 85:46. Čakali ste takéto bezproblémové zápasy?

„Keď ste na majstrovstvách republiky, nikdy nemôžete takto rozmýšľať. Tieto podujatie prinášajú niečo nové. Začínate, akoby od začiatku. Nevyjde vám jeden zápas a nepostúpite ďalej. Play-off je vždy vážna vec. To platilo aj pri týchto stretnutiach. Preto pristúpili sme k nim s veľkou pokorou. Každý tím, ktorý sa kvalifikoval na záverečný turnaj, prišiel do haly s nejakými ambíciami. Rovnako Piešťany, takže koncentrácia počas celého zápasu bola nevyhnutná. Dievčatá tento duel zvládli tak, ako aj predchádzajúce s Čajkami v tejto sezóne. Čo sa týka semifinále, mnohí tvrdili, že vo štvrťfinále Sereď vyradí Ivanku pri Dunaji, a tak s ňou budeme bojovať o finále. Ivanka však už v v posledných zápasoch tabuľkovej časti sa ukazovala ako ambiciózny tím, ktorý má veľkú túžba niečo dosiahnuť. Dobre vieme, že počas celej sezóny makala a zlepšovala sa. Naše družstvo však takmer na sto percent splnilo všetky pokyny a výborne dokázalo eliminovať silné stránky súperiek.“

Finále proti Young Angles Košice ste sľubnee otvorilo, keď v úvode sa viedlo 10:2, no napokon to bola prehra 64:82. Ako ste zápas videli?

„Od začiatku sme sa snažili prezentovať našou hrou. Hoci Young Angels postavili proti nám šesť hráčok roč. nar. 2007. Išlo už o vyzreté dievčatá, basketbalovo, mentálne a hlavne fyzicky. Kým na našej súpiske boli hráčky na prahu šestnástich rokov a plus k tomu ešte mladšie dievčatá. A to rozhodlo. Vek v takejto kategórii neoklamete. Už pol roka robí strašne veľa."

Keď porovnáte aktuálnu sezónu s tou predchádzajúcou, čo vám ukázala?

„Pokračovali sme v nastúpenom trende. Naša hra je založená na dynamike, na rýchlosti a na zdravej agresivite. Takto sa snažíme, spolu s kolegom Jozefom Smolekom približovať k modernému basketbalu. Hoci dievčatá čelili starším, skúsenejším hráčkam, neustúpili zo svojho progresívneho herného štýlu. Samozrejme, nie je to jednoduché, naopak, stojí to veľa práce. Celú sezónu považujem za veľký úspech.“

All Stars M SR: Nela Čatlošová a Tamara Mandelíková (obe Young Angels Košice), Michaela Oravcová a Ema Koristová (obe BK Ružomberok), Lucia Šímová (BK Klokani Ivanka pri Dunaji).

Foto: Young Angels

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia