Hovorili sme s trénerom ružomberských futbalistov O. Smetanom

Hovorili sme s trénerom ružomberských futbalistov O. Smetanom

Ján SvrčekŠport21.12.2023

Po osemnástich kolách Niké ligy, čiže štyri kolá pred koncom jej základnej časti, futbalistom MFK Ružomberok patrí ôsma priečka s 22 - bodovým ziskom (5 víťazstiev - 7 remíz - 6 prehier). Mužstvo stráca sedem bodov na štvrtú Banskú Bystricu, piatu Dunajskú Streda, šiesty Trenčín a siedmu Podbrezovú. Po 11. kole, po debakli v Podbrezovej (0:5) ružomberský tím prevzal Ondřej Smetana, ktorý vo funkcii hlavného trénera vystriedal Petra Tomka. Český kouč začal svoju prvú slovenskú misiu s dvomi nulami (doma so Žilinou - 0:2 a v Skalici - 0:1), no potom potiahol päť zápasovú šnúru bez prehry (2 víťazstvá - 3 remízy). So 41 - ročným Smetanom sme sa vrátili k jeho doterajšiemu pôsobeniu pod Čebraťom.

Čo vás za tie necelé dva mesiace najviac prekvapilo?

"V tejto chvíli si nevybavím nič také, čo ma zaskočilo. Skôr som bol príjemne prekvapený tréningovou morálkou a chuťou ´klukov´ pracovať. Tiež pozitívom bola správna klíma v kabíne i jej celkové nastavenie. No zároveň si myslím, že občas by v šatni mali prísť aj nejaké búrky, či väčší vzruch. Kabína je dosť tichá, až príliš hodná a slušná. Treba, aby hráči boli tak trochu väčší dravci. Aj na tom chceme pracovať. Spraviť z chlapcov svojim spôsobom hlodavcov pri svojej práci."

Mužstvo ste prevzali po facke v Podbrezovej a hneď ste potrebovali svoj nový tím hlavne psychicky postaviť na nohy, čo poviete?

"Každému trénerovi, keď prevezme mužstvo počas rozbehnutej sezóny, určitý čas trvá, kým spozná hráčov, klub, ľudí i okolie. Takisto chalani musia si zvyknúť na svojho kouča, jeho videnie futbalu a na jeho zámery. Túto fázu nepreskočíte, čo sa aj plne potvrdilo v prvých dvoch zápasoch. Hoci jeden z nich sme aj tak mali lepšie zvládnuť. Verím, že sa to bude len zlepšovať."

Aké najväčšie pozitíva by ste z tých siedmich kôl vytiahli?

"Aj keď trojbodových ziskov nebolo veľa, naučili sme chlapcov ísť za víťazstvom. Tak viesť zápas, aby uspeli, aby zvládli jednotlivé pasáže. A na tom musíme naďalej pracovať. Myslím si, že máme sa z čoho odraziť."

Možno povedať, že u vás osobne prevládajú zatiaľ pozitívne pocity?

"Určite. Aj ja sa snažím byť pozitívny. Mňa zatiaľ posunul každý angažmán, každý mi niečo dal. Samozrejme, už aj súčasný. V Ružomberku je veľa zaujímavých hráčov, aj vecí, na ktorých sa dá stavať. Nechýba ani veľká motivácia niečo dokázať a vyhrávať."

Tretí januárový deň mužstvo odštartuje zimnú prípravu, takže teraz už budete mať dostatočný priestor na realizáciu vlastných predstáv, čo vy na to?

"Samozrejme, najlepšie je, keď pri mužstve začínate s prípravou. Som rád, že koniec jesene sa zvládol, aj keď bodov mohlo byť viac. Musíme byť však pokorní. Aj vzhľadom na to, ako všetko prebiehalo. Teraz je čas na prácu, na ktorú sa musíme plne sústrediť."

Už ste riešili s manažmentom aj otázku posilnenia kádra?

"Áno, je to však trochu zložitejšie. Bavíme sa o nejakých hráčoch a uvidíme, aké budú možnosti. Ako budú prebiehať rokovanie s potenciálnymi posilami a ich klubmi. My môžeme si dačo vysnívať, niečo chcieť, ale trh sa môže chovať inak. Určite chceme mužstvo doplniť, okysličiť a skvalitniť."

Foto: autor, MFK Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia