Hovorili sme s výkonným riaditeľom ÚLK Michalom Mertinyákom

Hovorili sme s výkonným riaditeľom ÚLK Michalom Mertinyákom

RedakciaŠport18.11.2020

Od júla 2014 zastáva post výkonného riaditeľa Únie ligových klubov Ružomberčan Michal Mertinyák. Tridsaťosemročný funkcionár, ktorý na manažérskej pozícii začínal v MFK Ružomberok, kde pôsobil aj ako športový riaditeľ, prežíva hektický rok. V rozhovore, ktorý poskytol pre náš portál, sme sa zamerali hlavne na otázky týkajúce sa elitnej futbalovej súťaži pod Tatrami, ktorú ÚLK riadi.

Uplynulá sezóna Fortuna ligy, cez všetky úskalia, sa napokon dohrala. Aké ste z toho mali pocity? Možno povedať, že vaša snaha o reštart nevyšla naprázdno?

„Samozrejme prevládala spokojnosť. Podarilo sa nám dohrať sezónu v skrátenom formáte, ktorý odsúhlasila výrazná väčšina klubov najvyššej súťaže. Po neľahkom období neistoty sme dokázali priamo na ihrisku vyriešiť všetky dôležité otázky, ktoré súviseli s účasťou mužstiev v európskych pohárových súťažiach a tiež týkajúce sa ďalšieho ročníka Fortuna ligy, vrátane jej účastníkov.”

Asi Vám odpadol kameň zo srdca, keď napriek zákazu hromadných, aj športových podujatí, profesionálne súťaže v piatich kolektívnych športoch dostali zelenú, čo poviete?

„Aktívne sme komunikovali s predstaviteľmi Úradu verejného zdravotníctva SR, ale aj štátu. ÚLK intenzívne pracovala na tom, aby opäť nedošlo k prerušeniu Fortuna ligy. Prinášali sme argumenty a sme veľmi radi, že práve tie presvedčili zodpovedných.“

Pokračujete v boji o návrat diváka?

„Dlhodobo zdôrazňujeme, že exteriérové aktivity sú oveľa menej rizikové ako tie interiérové. Potvrdzujú to aj vedecké analýzy hromadných podujatí v zahraničí, ktoré máme k dispozícii od kolegov z Asociácie európskych líg. Samozrejme, chceme postupný a rozumný návrat fanúšikov na tribúny, potrebujeme však o tom viesť diskusiu, ktorá sa žiaľ momentálne zastavila.“

Vo Fortuna ligy, po včerajšku zostal len jeden neodohraný zápas, čo iba potvrdzuje, že súťaž beží plynulo. Ostatné športy vám môžu len závidieť, v čom to tkvie?

„V celkovej organizácii futbalu, v poučení z prvej vlny koronavírusu, z reálneho dohrania domácej súťaže i z medzinárodných skúseností. Vo vedení ÚLK sme sa prioritne pripravili na všetky možné dopady druhej vlny pandémie na Fortuna ligu. Máme kompletne spracovaný Manuál organizácie stretnutí, takisto Usmernenie k návratu do tréningového a zápasového procesu po prípadnom pozitívnom teste hráča. Teší nás, že naše materiály boli tiež inšpiráciou pre štátne orgány, veď Manuál Úradu verejného zdravotníctva SR pre kolektívne športy kompletne vychádza z ´usmernenia´ ÚLK. Je to ocenenie našej práce, ktorú sme odviedli ešte v priebehu augusta aj v súčinnosti s predstaviteľmi Úradu verejného zdravotníctva SR, s hlavným hygienikom Jánom Mikasom, či profesorkou Máriou Štefkovičovou. Stanovili sme jasné pravidlá, kedy do karantény nesmerujú celé tímy, pravidelne testujeme kluby a zhoda padla i na minimálnom počte hráčov, pri akom sa zápas musí odohrať. Veľmi pomáha takisto konštruktívny a zodpovedný prístup klubov k aplikovaniu platných manuálov, či usmernení.“

Čo poviete na prerušenie mládežníckych súťaží, môže ich vypnutie stopnúť aj vývoj nádejných futbalistov?

„Áno, môže. Je to obrovský zásah do vývoja mladých hráčov, ale to nie je iba problém športu. Momentálne sa väčšina detí vzdeláva len diaľkovým spôsobom. Ide o zvláštnu situácia, a tak ostáva nám akurát veriť, že čoskoro sa spoločnosť vráti do normálu. Bolo by žiadúce zobrať aj na štátnej úrovni do úvahy fakt, že práve zdravý životný štýl je najlepšou prevenciou pred podobnými epidémiami. Športovanie mladých ľudí by sme mali podporiť, máme regióny, ktoré pandémiu zvládajú v rámci Slovenska lepšie a postupné otváranie by sa mohlo začať realizovať. Kde najskôr, ak nie práve v športe, ktorý je ideálny preventívny nástroj.”

Keď 16. decembra 2020 bude naplnený kompletný jesenný fortunaligový program, vydýchnete si?

„Čiastočne, pretože už budeme myslieť na jarné pokračovanie. Aj na obdobie zimnej pauzy máme pripravené aktivity, aby Fortuna liga nevymizla z povedomia a života fanúšikov.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia