Ing. Ján Líška odišiel na večnosť, ale jeho meno aj v športových análoch  zostane navždy zapísané

Ing. Ján Líška odišiel na večnosť, ale jeho meno aj v športových análoch zostane navždy zapísané

RedakciaŠport4.6.2021

Nikdy na športovom podujatí sa jeho meno neobjavilo v štartovnej listine. Nenašli by sme ho ani na súpiske žiadneho mužstva, či kolektívu. Napriek tomu Ing. Ján Líška, s ktorými sa dnes poslednýkrát rozlúčili rodinní príslušníci, priatelia, známi a zástupcovia ružomberskej papierenskej rodiny, mal veľmi vrúcny vzťah k športu. Bol jeho podporovateľom, no tiež s jeho osobou sú spojené i viaceré ružomberské miľníky.

S vážnym vstupom Severoslovenských celulózok a papierní do futbalu pod Čebraťom sa začala písať nová éra „koženej“ v meste. V súťažnom ročníku 1995/1996 mužstvo pod vedením trénera Vladimíra Rusnáka (asistentom bol Ľubomír Páleník) si doslova rozprávkovým spôsobom vybojovalo najvyššiu súťaž. Počas sezóny, ktorá prepisovala históriu, funkciu prezidenta FK SCP Ružomberok, víťaza II. ligy, zastával Ján Líška, vtedajší generálny riaditeľ miestneho papierenského kombinátu.

Ján Líška sa významným spôsobom podieľal na zachovaní kontinuity známej ankety Jedenástka roka na ružomberskej adrese. „Tohtoročné, v poradí celkove osemnáste vyhlásenie najlepších futbalistov podľa jednotlivých postov je sviatok najpopulárnejšieho športu nielen v Ružomberku, ale na celom Slovensku. Naša akciová spoločnosť Severoslovenské celulózky a papierne prevzala štafetu generálneho sponzora a tým i rozhodujúcu zodpovednosť za prípravu, organizáciu a finančné zabezpečenie náročnej akcie.“ To sú vety z príhovoru Jána Líšku v jedenástkovom bulletine z roku 1996. V tom čase „celulózka“ nadviazala na tradíciu, ktorú v roku 1976 odštartovali bavlnári a veľký športový event z roka ešte viac košatel.

Ján Líška nechal svoju nezanedbateľnú stopu takisto v ružomberskom basketbale. Ako prezident SCP Ružomberok sa spontánne tešil z dvoch euroligových primátov (1999 v Brne a 2000 v ružomberskej Koniarni). Vycestoval aj do centra dolnej Moravy, kde sa Ruža 8. apríla 1999 po víťazstve nad talianskym SFZ Como (63:48), prvý raz stala klubovým šampiónom starého kontinentu.

Dlhoročný generálny riaditeľ ružomberských papierní mal blízky vzťah aj k lyžovaniu v meste a pomáhal rozvoju tamojšieho klubu.

Meno Jána Líšku navždy zostane zapísané nielen v ružomberskej papierenskej kronike, no takisto v športových análoch centra dolného Liptova.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia