J. Čačo bol zaradený medzi osobnosti liptovskej koženej

J. Čačo bol zaradený medzi osobnosti liptovskej "koženej"

RedakciaŠport9.3.2022

Liptovský futbalový zväz (LFZ) do svojej Siene slávy uviedol ďalších päť osobností zo zelených trávnikov. Antona Urgelu, Jána Hojzáka, Ľubomíra Košša a Imricha Magdoška z horného Liptova a Ružomberčana Jána Čača.

Začínal som ako žiak v dvanástich rokov u ´Gefa´ Hofmana, so staršími chalanmi. Ja som ročník narodenia 1949, pričom ostatní boli zväčša ´štyridsaťšestky“. Potom nás trénoval Anton Červienka,“ rozhovoril sa J. Čačo. „Ďalej nasledoval dorast, kde som prešiel rukami viacerých trénerov. Ako 18 – ročný som v šesťdesiatom siedmom bol spolu s so šiestimi spoluhráčmi preradený do ružomberského A mužstva.“

V roku 1969 J. Čačo dostal povolávací rozkaz do Dukly Nováky. Tam sa však dlho neohrial a v základnej vojenskej službe pokračoval v Dukle Bohumín. Odtiaľ sa vrátil späť do svojho materského klubu. „Do roku 1977 som pravidelne nastupoval za ružomberské ´áčko´, potom ešte nasledoval rok a pol v B tíme. Pod koniec mojej hráčskej kariéry sa podpísali predovšetkým rozbité triesla. Ešte ako tak ma na trávniku držali injekcie od doktora Vladimíra Fábryho v Liptovskom Mikuláši,“ vravel ďalej niekdajší krajný obranca, ktorému nechýbala ani rýchlosť, či ofenzívny ťah dopredu.

Za jeho éry Ružomberok postúpil z krajských majstrovstiev najprv do divízie a hneď na to Slovenskej národnej ligy. V sezóne 1975/1976 pod taktovkou Jána Haspru, st. doslova klopal na bránu druhej československej ligy. „Na ten súťažný ročník človek nikdy nezabudne. Bol krásny, ale so smutným koncom. Spolu s ČH Bratislava Ružomberok bojoval o postup. V poslednom kole sme vyhrali v Nových Zámkoch 4:0 a náš rival doma zdolal úplne odovzdaný Liptovskom Mikuláši 5:0. Vtedy sa hovorilo ako o kúpenom zápase. Mali sme rovnaký počet bodov, lenže ČH o dva góly lepšie skóre a to rozhodlo.“

Keď obrazne zamkol hráčsku etapu, J. Čačo plynulo prešiel medzi trénerov. „Spolu, s už nebohým Dušanom Vierikom, sme si urobili najprv ´trojku´ a potom ´dvojku´, pričom na začiatku som v našom klube viedol B dorast.“ Pod Čebraťom bol pri dorasteneckých celkoch. Štyri sezóny sedel aj na lavičke u mužov v Ludrovej a dve v Liptovskej Štiavnici. Na záver svojej trénerskej kariéry krátky čas pôsobil v Likavke.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia