J. Horváth sa z kongresu vrátil s príjemnými pocitmi

J. Horváth sa z kongresu vrátil s príjemnými pocitmi

RedakciaŠport2.12.2020

Hlavným bodom programu kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) bolo schválenie rozpočtu na rok 2021. Pri tejto téme sa vyriešil aj spôsob rozdelenia zisku z vlaňajších majstrovstiev sveta v Bratislave a v Košiciach. Zo 14 – miliónového zväzového „balíka“ jeden milión pôjde priamo na mládež, z toho 700 tisíc eur do klubov. Skrátka nezostane ani Mestský hokejový klub Ružomberok, ktorý na kongrese zastupoval jeho predseda Jozef Horváth.

Zasadnutie hodnotím ako veľkú, doslova zlomovú udalosť. Niekto si myslel, že pôjde o nejaké personálne čistky, no nič také sa nedialo. Rokovalo sa viac – menej v pokojnom, konštruktívnom duchu. So zvolením Miroslava Šatana za prezidenta SZĽH, prišla výrazná zmena pohľadu na mládež. Dvadsať-tridsať rokov bola táto oblasť zanedbaná, keď takmer nič sa neurobilo. Súčasné vedenie nastavilo konkrétny koncept na dlhšie obdobie. Popri peňažnej podpory, ide aj o metodickú pomoc, tiež návrat mandátnych trénerov,“ rozhovoril sa spokojnosťou žiariaci Horváth.

Finančná infúzia natečie aj do MHK Ružomberok. „Na budúci rok je to čiastka 50 tisíc eur, ktorá je garantovaná aj na ďalšie roky. Sumy sa odvíjajú od počtu družstiev v súťažiach, trénerov i od členskej základne. Presne sú stanovené kritériá, všetko je nastavené férovo a transparentne,“ vysvetľoval ružomberský hokejový šéf a zároveň aj prevádzkovateľ Zimného štadióna S. Mikitu.

Nemalú časť príjmov ekonomicky náročného odvetvia v Ružomberku tvoria členské príspevky, tiež funkcionári „naháňajú“ sponzorov, no MHK na stabilizáciu a „vážnu“ činnosť potrebuje ešte ďalšie zdroje. Preto hokejisti rokujú takisto s mestom. „Dotácia od mesta na činnosť sa ročne pohybovala na úrovni 8 tisíc eur. Teraz prichádzame s požiadavkou na 38 tisíc eur. Aj tak budeme budeme v tomto regióne, čo sa týka mládeže, najskromnejší. Príspevok zo zväzu, to je tiež nemalý záväzok, svojim spôsobom i výzvou na spoluprácu pre mesto. V nastúpenom trende teraz nemôže ustrnúť, naopak chceme ešte našu prácu skvalitňovať, realizovať tiež aktivity pre verejnosť. Verím, že dôjde i k stretnutiu zástupcov zväzu, klubu a mesta. Vieme, že Ružomberok nikdy nebol hokejovým mestom, no myslím si, že svojou systematickou prácou sme prenikli do povedomia verejnosti a zároveň vybudovali početné a zdravé mládežnícke podhubie. Som rád, že aj ´zimák´ sa podarilo zmodernizovať a vylepšiť,“ dopovedal Jozef Horváth.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia