J. Suja zavŕšil ťažký basketbalový rok so zdvihnutou hlavou

J. Suja zavŕšil ťažký basketbalový rok so zdvihnutou hlavou

Ján SvrčekŠport25.6.2023

Basketbalistky Slovenska trinásty raz štartovali na majstrovstvách Európy a druhý krát po vedením trénera Juraja Suju, klubového kouča žien MBK Ružomberok.

„Posledná sezóna mi určite dala poriadne zabrať. Či bola najnáročnejšia v mojej kariére, to neviem povedať. Vždy prišli aj ťažké chvíle,“ povedal pre náš portál J. Suja.

Štyridsaťdvaročný kormidelník v centre dolného Liptova pred štartom extraligového ročníka 2022/2023 skladal viac – menej nový tím v intenciách prijatej hráčskej filozofie založenej na slovenskom „materiáli“ a jeho prípadnom doplnení dievčatami spoza rieky Moravy. S ním potom získal republikový bronz. Na "repre“ úrovni zase musel najprv dostať náš „nároďák“ na kontinentálny šampionát, čo takisto bola poriadna fuška. Slovenky totiž hneď v úvode kvalifikácie, ešte v novembri 2021 doma (v Piešťanoch) podľahli Taliansku 66:69, hoci pred záverečnou štvrtinou boli na plus trinástich bodoch. Napokon sa podarilo vybojovať postup na ´Európu´. Na tomto fóre naše družstvo v D skupine v Ľubľane prehralo s Maďarkami 67:89, so Srbskami 52:90 a na záver zdolalo Turecko 80:68. Posledným výsledkom si dievčatá zabezpečili play-off o štvrťfinále a v ňom podľahli oveľa fyzicky zdatnejším Nemkám 69:79. V konečnom poradí Slovensku patrí 12. miesto.

Myslím si, že vystúpenie na majstrovstvách Európy bolo fajn, určite sme nesklamali. Z našej strany to bol dobrý šampionát. Po dvoch prehrách sme fantasticky zdolali Turecko, dobré stretnutie dievčatá odohrali tiež proti Nemecku. Všetci sme odviedli maximum,“ vravel ďalej Suja a porovnal aj svoje obe „Európy“. „Pred dvomi rokmi v Španielsku sme skončili v skupine, teraz sa nám podarilo ísť ďalej, keď dievčatá boli v hre o prienik do štvrťfinále. Takže v Slovinsku sa určite dosiahlo viac. To, či sme boli dvanásti, ale trinásti nie podstatné. Jedno miesto hore – dole“.

Či J. Suja bude pokračovať pri reprezentačnom družstve je momentálne otvorené. Celému realizačnému tímu sa totiž skončili zmluvy. V tejto súvislosti pre TA SR uviedol: „Zhodnotíme si to, sadneme si k tomu a uvidíme, ako sa na to budú pozerať moji nadriadení. Ja určite nepôjdem do ďalšieho výberového konania, tak to momentálne cítim.“

Čo nevidieť sa J. Suja zase vráti na ružomberské klubovú adresu. „Už chystáme prípravu dievčat. S tréningmi začneme 7. augusta.“ doložil kouč Ruže.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia