J. Sýkora má za sebou oslavu sedemdesiatky

J. Sýkora má za sebou oslavu sedemdesiatky

RedakciaŠport19.5.2021

Od roku bol 1993 bol primárom oddelenia funkčnej diagnostiky a telovýchovného lekárstva Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Tento mesiac (9.) plukovník vo výslužbe MUDr. Juraj Sýkora, ktorý v osemdesiatom šiestom sa v Liptove stal prvým atestovaným telovýchovným lekárom, oslávil okrúhle sedemdesiatiny.

Rodák z Kremnice, po skončení medicíny v Martine, s praxou začínal v mikulášskej nemocnici, pričom najprv si spravil atestáciu v odbore ortopédia a traumatológia. Keď ale v roku 1984 tamojšia telovýchovná lekárka odišla na „materskú“, v „špitáli“ nastal problém. Sýkoru presunuli do športovej ordinácie najprv len na záskok, no napokon podľahol presviedčaniu vedenia nemocnice a tam zostal. Aj s odstupom času vtedajšie rozhodnutie považuje za vydarený krok vo svojej profesionálnej kariére. „V žiadnej inej oblasti medicíny človek nevidí taký fantastický efekt svojej práce, ako keď vychováte špičkových športovcov. Do ordinácie prichádzali aj najmladší adepti toho - ktorého odvetvia, osem-desaťročné decká. Začínajúci futbalisti, hokejisti, lyžiari a podobne. No vyrástli z nich aj také esá ako olympijskí víťazi Michal Martikán a Elena Kaliska, aktuálna víťazka Svetového pohára Petra Vlhová a ďalší špičkoví športovci. Mojimi rukami prešlo na Slovensku najviac medailistov z olympijských hier, majstrovstiev sveta a Európy,“ uviedol J. Sýkora.

Známy športový lekár, ktorý s ružomberskou fakultnou nemocnicou bol spätý až do odchodu na dôchodok (do konca roka 2019), úzko spolupracoval s nosnými športami v centre dolného Liptova – basketbalom a futbalom, no samozrejme, jeho ordináciu navštevovali tiež vyznavači ďalších odvetví. „Úžasné chvíle som zažil s ružomberskými basketbalistkami počas éry trénerky Natálie Hejkovej a manažéra Jozefa Smoleka. Rád spomínam na milú príhodu, keď pred pätnástimi rokmi ružomberský futbal oslavoval storočnicu a na slávnostnej recepcii v Kultúrnom dome A. Hlinku, tamojší hráči zakričali na mňa - ´Doki´ poďte k nám, veď vy ste náš,“ pripojil uznávaný odborník na úseku telovýchovnej medicíny.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia