J. Vengloš bol takisto pri reštarte obľúbenej ankety

J. Vengloš bol takisto pri reštarte obľúbenej ankety

RedakciaŠport29.1.2021

Som úprimne rád, že moje rodisko sa opäť stáva miestom krásnej futbalovej slávnosti. Ružomberok a futbal, to je spojenie, ktoré sa opiera skutočne o bohatú tradíciu. Určite aj preto v tomto meste po našom belehradskom úspechu svoju históriu pred sedemnástimi rokmi začala písať anketa Jedenástka roka. Dodnes mám v živej pamäti „sedenia“ s niekdajším riaditeľom ružomberskej textilky Artúrom Mydlo a vtedajším šéfredaktorom týždenníka Tip Imrichom Hornáčkom, na ktorých naša spoločná myšlienka o zrode novej akcie dostávala konkrétnu podobu. Nabitá sála kina Mier vítala aktérov jedného z najväčších úspechov čs. futbalu – majstrov Európy z roku 1976. Ružomberok vždy s otvoreným srdcom a precíznou organizáciou vítal najlepších futbalistov. Spolu s nami tu pod Tatrami futbal milujúci ľudia oslavovali viaceré triumfy na zelenom trávniku, chrbtom sa k nám však neobrátil nikto ani vtedy, keď naše futbalové sny či plány zostali nenaplnené.“

Aj tieto vety vložil do svojho príspevku v bulletine Jedenástky roka 1993 dnes už nebohý Jozef Vengloš, v tom čase kouč národného mužstva Slovenska. Ružomberský rodák bol pri krste ankety vo februári 1977, takisto pomáhal pri jej zveľaďovaní. Do roku 1989 československá "Jedenástka" napísala úctyhodných štrnásť dielov. V deväťdesiatom treťom bola krásna tradícia v centre dolného Liptova obnovená v rámci samostatného Slovenska a pridala ďalších trinásť kapitol. Posledná je spätá s rokom 2006, keď ružomberský futbal oslavoval „double“ - titul a triumf v Slovenskom pohári. Medzi poslednými laureátmi boli dokonca piati hráči MFK Ružomberok – Luboš Hajdúch, Josef Dvorník, Igor Žofčák, Marek Sapara a Erik Jendrišek.

Hlavným domácim hostiteľom slávnostného vyhlasovania najlepších futbalistov podľa jednotlivých postov boli dlhé roky Bavlnárske závody. V roku 1996 pomyslený štafetový prevzali vtedajšie Severoslovenské celulózky a papierne, akciová spoločnosť. V tom období už papierenský gigant výrazným spôsobom vstúpil do celého ružomberského futbalu. Pod hlavičkou FK SCP Ružomberok mužstvo vyhralo II. ligu a vybojovalo si miestenku medzi elitou. Tu sa začala aj nová éra, doposiaľ nepoznaná, pod Čebraťom vďaka veľkému podporovateľovi klubu a neskôr jeho majoritnému majiteľovi Milanovi Fiľovi.

Návraty k Jedenástkam roka, to sú tiež spomienky na výnimočného človeka Jozefa Vengloša. Niekdajší futbalista a potom medzinárodne uznávaný export najpopulárnejšej hry na svete mal veľkú zásluhu, že malý Ružomberok sa každý rok stával „futbalovým pupkom“ republiky. Aj v časoch, keď tamojší futbal krvácal a ľudia chodili len na tretiu súťaž v rade.

Jedenástka roka 1976 (prvá): Viktor - Pivarník, Ondruš, Dvořák, Gögh – Pollák, Dobiaš, Panenka – Masný, Nehoda, Gajdůšek.

Jedenástka sezóny 2005/2006 (posledná): Hajdúch – Čišovský, Dvorník, Poljovka, Urbánek – Žofčák, Fodrek, Sapara, Ujlaky – Rák, Jendrišek.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia