Jachting aj v Ružomberku zapustil korene

Jachting aj v Ružomberku zapustil korene

RedakciaŠport27.10.2020

Práve sme sa vrátili z majstrovstiev Európy v lodnej triede Optimist, teda najmladších kategórií zo slovinského Portoroža. Na kontinentálnom šampionáte štartovalo 156 chlapcov a 113 dievčat. Slovenská výprava pozostávala z ôsmich pretekárov, z toho šiestich členov nášho Yacht Clubu Limar Liptovský Mikuláš. Najvyššie, na 72. mieste skončil môj synovec Oliver Brestovský,“ zvestoval nám v jednej osobe tréner, pretekár i funkcionár Limaru a tiež člen výkonného výboru Slovenského zväzu jachtingu a predseda jeho súťažnej komisie Adam Brestovský (roč. nar. 1980), rodák z Nitry, ktorý už štrnásť rokov žije v Ružomberku.

Týmto sme kvôli korone zavŕšili sezónu, hoci ešte boli v pláne nejaké akcie – dvoje pretekov, či štvordňové sústredenia pri mori. Napokon celý rok bol výrazne poznačený pandémiou. Odjazdilo sa iba niekoľko pretekov, pričom padli viaceré medzinárodné súťaže. Už sme aj zatvorili našu lodenicu na Liptovskej Mare, v Ráztockej zátoke a keď dôjde trochu k uvoľneniu opatrení, ešte zazimujeme lode,“ pokračoval skúsený a úspešný jachtár.

Adam Brestovský spolu so svojim 12 – ročným synom Alexom, ktorý je tiež mládežníkom v Mestskom hokejovom klube Ružomberok, sa vlani v talianskom meste Colico stali majstrami sveta v kategórii drevených lodí v súťažnej triede Varien. „Spolu s bratom Matejom sa jachtingu venujeme od malička. Pritiahol nás k nemu otec, veď v Nitre len kúsok od nášho domu stála lodenica. Popri mne sa zase začal do tajov nášho športu zaúčať aj Adam. Každé leto, prvý prázdninový týždeň, organizujeme na ´Mare´ jachtingový kemp pre začiatočníkov, kde si to ´decká´ môžu sprobovať. Jeden absolvoval aj môj chlapec a potom už zostal i pri loďkách.“

Vo svojej tréningovej partii má Adam Brestovský tiež ďalších Ružomberčanov. „Ide o dve rodiny – Drengubiakovcov a Esteves, ktorej hlavou je chlap pochádzajúci z Brazílie,“ dozvedeli sme sa ďalej.

Adam Brestovský má už za sebou bohatú a zaujímavú pretekársku dráhu. „Zúčastnil som sa na šiestich majstrovstvách sveta dospelých, keď v absolútnom poradí som najlepšie skončil na 27. mieste. Šeťkrát som vyhral Slovenský pohár, tiež som päťnásobným majstrom republiky. Jazdím vlastne všetko, čo príde. V poslednom čase je to hlavne neolympijská lodná trieda Vaurien,“ prezradil nám čo – to o sebe úžasný zanietenec vážneho plachtenia na vlnách.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia