Jubilantovi V. Hyravému prišiel zavinšovať aj M. Fiľo

Jubilantovi V. Hyravému prišiel zavinšovať aj M. Fiľo

RedakciaŠport30.11.2022

V sobotu (26. novembra) Viliam Hyravý oslávil šesťdesiate narodeniny. Dnes futbalovej legende k životnému jubileu prišiel zagratulovať aj majoritný majiteľ ružomberského klubu Milan Fiľo, spolu s predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti Mondi SCP a členom dozornej rady futbalovej Ruže Miloslavom Čurillom. Takisto Hyravému blahoželali vrcholní výkonní funkcionári MFK Ružomberok generálny riaditeľ Ľubomír Golis a športový manažér Milan Bezák. Jedným z darčekov bola aj úžasná kytica so šesťdesiatimi ružami. Samozrejme, chýbať nemohol ani ružomberský dres, takisto so symbolickou šesťdesiatkou.

Ružomberský futbal sa môže hrdiť viacerými osobnosťami. Určite sa nedá nespomenúť meno tamojšieho rodáka, výborného hráča a neskôr významného trénera a v celom svete uznávaného odborníka Jozefa Vengloša, ktorý bol aj môj priateľ. Veľkých hráčov tu vyrástlo viac a Vilo Hyravý jednoznačne patrí do tej absolútnej topky. Zo svojej skúsenosti smelo môžem povedať, že bol to nielen výborný futbalista, ale je to tiež veľmi dobrý a veriaci človek. Dokázal sa uplatniť v tíme najvyššej francúzskej súťaže FC Toulouse, tiež významnú stopu za sebou zanechal v Baníku Ostrava. Vilo dosiahol azda na všetky méty, ktoré v tej dobe boli reálne pre slovenského futbalistu,“ povedal pre náš portál Milan Fiľo.

V lete 1996, po absolvovaní viacerých futbalových adries (ZVL Žilina, Baník Ostrava, FC Tolouse, Dukla Banská Bystrica) sa Hyravý, ktorý s „koženou“ začínal na Bielom Potoku, vrátil do Ružomberka. A hneď bol pri historickom miľníku, postupe klubu spod Čebraťa medzi republikovú elitu. „Áno, Vilo dodržal slovo. Sľúbil mi, že v Ružomberku sa bude hrať najvyššia súťaže a tak sa aj stalo,“ pripomenul M. Fiľo.

Hneď na tréner Vladimír Rusnák vykatapultoval ružomberské mužstvo medzi slovenskú elitu. „Vtedy sa to všetko viac – menej začalo. Mnohí ľudia si to vôbec neuvedomujú, 27 rokov do klubu pravidelne prichádzajú financie od Eco-Investmentu a Mondi SCP. Nebyť tejto podpory, za tie sezóny už naozaj obrovského rozsahu, by profesionálny futbal v meste neexistoval. Ružomberok by hral možno tretiu, prinajlepšom druhú ligu. Ani jeden klub na Slovensku sa nemôže pochváliť, že toľko sezón v kuse a bez jediného vypadnutia, či vážnejšieho boja o záchranu, je stále prvoligový,“ dodal, právom hrdý, pri dnešnej milej príležitosti Milan Fiľo.

Len dodajme, že Hyravý v českej a slovenskej lige odohral 300 zápasov a strelil 86 gólov. Bol účastníkom majstrovstiev sveta 1990 v Taliansku, za federálnu reprezentáciu nastúpil jedenásťkrát a päťkrát sa slovenskú. Ako asistent trénera Františka Komňackého bol pri ružomberskom double v sezóne 2005/2006.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia