Keď je ďiaľkový plavec na brehu

Keď je ďiaľkový plavec na "brehu"

RedakciaŠport7.5.2020

Minulý rok získal bronzovú medailu na slovenskom šampionáte v diaľkovom plávaní na otvorenej vode na bratislavských Zlatých Pieskoch v kategórii mladších juniorov na 10 km a u diaľkoplavcov ovládol aj Slovenský pohár medzi svojimi rovesníkmi. V aktuálnej sezóne Adrián Beluš skončil štvrtý v juniorskej konkurencii na majstrovstvách republiky v diaľkovom plávaní pod strechou v Bratislave, sedem medailí „vytiahol“ z vody na Stredoslovenskej lige v Žiline a ako tretí dohmatol počas jarných majstrovstvách Stredoslovenskej oblasti takisto pod Dubňom v disciplíne 1500 m. Tým sa nateraz súťažný rok 2020 pred člena Plaveckého oddielu Ružomberok kvôli koronakríze zastavil.

Aj Aďo je už dve mesiace bez vody, bez klasických tréningov, na ktoré bol zvyknutý. „Je to veľká zmena oproti predchádzajúcemu režimu, ktorý bol viac – menej nalinkovaný. Musím si vymýšľať doplnkové pohybové aktivity. Cvičím doma, vonku, chodím si zabehať, sám, alebo s kamarátom. Snažím sa držať nejakú ´fyzičku´. Do vody som ešte neskočil, hoci ako diaľkoplavca ma už láka Liptovská Mara. Pri súčasnej teplote by to však chcelo neoprén, no s tým nemám skúsenosti. V lete na ´Mare´ určite ukrojím nejaké kilometre,“ rozhovoril sa Beluš.

Druhák na ružomberskom gymnáziu bol zvyknutý boriť sa nabitým programom a zrazu má k dispozícii kopec voľna. „Chýba mi zaužívaná pravidelnosť. Veď deň, čo deň som bol v bazéne, chodil som do ´posilky´, čiže išlo aj o dvojfázové tréningy. Všetko sa prerušilo, čo je negatívum, no zároveň si vravím, že už nejaká pauza bola už aj potrebná, od školy i od športu. Od pondelka do piatku som sa domov vracala okolo siedmej večer. Potom sa človek učil a ráno zase musel zavčasu stávať. Tak to išlo dookola. Teraz si môžem trochu oddýchnuť a zregenerovať telo i myseľ.“

Vlani zverenec Mareka Langšádla absolvoval sedem „maratónov“ a hoci je i klasickým bazénovým plavcom, práve dlhé vzdialenosti mali byť jeho prioritou aj v aktuálnej sezóne. „Ak by sa niekedy v septembri súťaže znovu rozbehli, zostanú v kalendári ešte dve podujatia. Podľa mňa, čo sa týka citu pre vodu, ten sa rýchlo vráti, no kondíciu a vytrvalosť už do konca roka nedobehnem. Mojou ambíciou bolo udržať si v diaľkovom plávaní lanskú úroveň, prípadne vybojovať nejaký štart na medzinárodných pretekoch. Veľa vecí padlo, no stále verím, že si tento rok ešte zasúťažím,“ uzavrel Adrián Beluš.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia