Keď s pribúdajúcimi rokmi je človek čoraz rýchlejší

Keď s pribúdajúcimi rokmi je človek čoraz rýchlejší

RedakciaŠport6.12.2021

Keď v októbri 2011 v rámci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach ukrojil polovičnú dištanciu, teda 21,0975 km, vzišiel z toho slabučký čas 1:57:38 hod. Žiadna veľká sláva to ešte nebola ani o štyri roky neskôr, keď polmaratón absolvoval štvrtý raz (v Liptovskom Mikuláši) za 1:40:49 hod. Potom už ale výkonnostná krivka Martina Hatalu, vytrvalca z Černovej, začala veľmi pekne stúpať. Na polmaratónskej štreke má „osobák“ 1:20:47 hod. ktorý zabehol vlani v Ostrave-Třebaticiach a na klasickom maratóne (42 195 km) 2:46:40 hod., z tohto roku v Košiciach.

Hoci na najstaršom maratónskom podujatí v Európe skončil celkove osemnásty a štvrtý medzi mužmi od 40 do 49 rokov, tento tabuľkový top, samotný Hatala vo svojej osobnej hierarchii za rok 2021 nestavia najvyššie. „Je to veľmi pekný výsledok, z ktorého som mal ohromnú radosť, najviac si však cením zvládnutie jednej veľkej výzvy, a to Cesty hrdinov SNP, ktorá mala aj charitatívny rozmer. Spolu Matúšom Vlčkom, od ktorého vyšiel tento impulz, sme v júli šliapali za malého Oliverka, ktorý trpí celkovou hypotómiou a diastázou na brušku. Za deväť a pol dňa sme odbehli 760 km, čo bola poriadna šichta a na transparentný sa vyzbieralo cez 5600 eur,“ uviedol atlét z ružomberskej mestskej časti.

Pred maratón mieru Hatala posunul ešte jeden zrealizovaný projekt, a to v máji úspešne zvládnutú dvadsaťštyrihodinovku v Ľubochni. „Prvý pokus vlani pri vodnom diele v Žiline nevyšiel, keď mi absolútne neprialo počasie. Hoci išlo o jún, v noci bola strašná zima, fúkal silný vietor a pršalo. Môj plán sa nenaplnil, odbehol som 187 km. V Ľubochnianskej doline sa mi podarilo zdolať 211 km a 1600 výškových metrov. Bolo to ohromné zadosťučinenie.“

Pretekára zo združenia Moji ľudia Černová vídať na mnohých behoch v liptovskom regióne i mimo neho, kde už viac – menej pravidelne zaujíma „fleky“ na stupni víťazov. Za povšimnutie určite stojí, že v minulosti, dnes 47 – ročný bežec maratónkam vôbec neholdoval. „Za mladi ma šport nebavil. Skutočným zlom nastal, keď sme spolu s Matúšom Vlčkom robili v jednej firme, a on sa spoznal s veľmi dobrým vytrvalcom Tomášom Kubejom, ktorý ho začal trénovať a potom prevzal aj mňa. Bolo to v rokoch 2014 – 2015,“ vysvetlil svoj ozajstný vstup medzi hltačov kilometrov Martin Hatala.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia