Keď sa Málinô Brdo zobudí do blankytného dňa

Keď sa Málinô Brdo zobudí do blankytného dňa

RedakciaŠport29.1.2022

Takmer po dvoch rokoch Málinô Brdo otvorilo svoju náruč aj pretekárskym vyznavačom alpského lyžovania. V lone Veľkej Fatry sa išiel obrovský slalom v rámci 26. ročníka Ružomberského medvedíka v predžiackych kategóriách a 2. kolo Pohára Liptova v súťažiach od mladšieho žiactva po veteránov.

Pred dvomi rokmi sme práve ´medvedíkom´ na dlhší čas zavŕšili naše aktivity na organizátorskom poli. Ešte náš klub mal v marci 2020 pripraviť Slovenský pohár mladších a starších žiakov, už ale celý šport bol pre koronavírus zatvorený,“ rozprával riaditeľ dnešného zjazdárskeho podujatia a šéf hostiteľského LK Ružomberok Peter Stano. „Po piatkovom snežení sme trochu mali obavy, avšak zamestnanci skiparku svah v noci veľmi dobre pripravili. Za to im patrí veľké poďakovanie. Nuž a ráno žiarila azúrová obloha a bezvetrie. Asi sme boli dobrí, že sa nebíčko takto na nás usmialo. Prvé kolo ´obráku´ bolo geniálne. Potom prišli i mraky, avšak celú akciu môžem hodnotiť len pozitívne. Je to hrejivý pocit, takto sa vrátiť späť. Akurát trochu ma mrzí, že Zväz slovenského lyžovania predžiacke súťaže teraz rozdelil do regiónov. O rok však chceme zabojovať o republikový formát Ružomberského medvedíka, na úrovni majstrovstiev Slovenska.“

Aj šéftrénera ružomberského zjazdárskeho poteru Jána Griba pohladilo na duši, že v tamojšie stredisko zase dostalo súťažný punc. „Svojim spôsobom sme si oprášili spomienky na nášho ´medvedíka´. Svah bol veľmi dobrý a podložka kvalitná a dostatočná.“ Na otázku, koho by vypichol zo svojej tréningovej skupiny, Grib odvetil: „Samka Puru, skončil najlepšie, štvrtý medzi mladšími žiakmi.“

Na preteky zavítal aj Miroslav Petruf, svojho času tiež tréner LK Ružomberok, teraz s partiou z KAL Jasná Liptovský Mikuláš. „Ružomberský medvedík vždy mal svoj zvuk. Keďže o týždeň tu bude Slovenský pohár, prišli si ´decká´ prostredia trochu opáčiť. Viacerí veľmi pekne zajazdili. Len rád spomínam na svoju ružomberskú etapu,“ uviedol Petruf.

Pretekárska škála však bola rozmanitá. Najstarší účastník Martin Krajčí z Liptovského Mikuláša má 77 rokov. „Dlhé roky som robil trénera v Jasnej Liptovský Mikuláš. V osemdesiatych rokoch sme v klube mali také mená ako Jurko, Gažo, Milanová, či Petrová. V poslednom období je mojou parketou Pohár Liptova. Láska k lyžovaniu zostáva vo vás stále,“ dal sa počuť bard zjazdoviek.

Ružomberský skipark mal tiež súťažnú ouvertúru od vstupu podnikateľa Milana Fiľa do tohto strediska. Veľký podporovateľ nielen ružomberského futbalu a basketbalu, mimoriadne drukuje i miestnym lyžiarom a „medvedík“ je jednou z jeho srdcoviek. „Pred dvomi rokmi tu bol aj pán Fiľo, no teraz sa mu nedalo prísť, už ale viackrát volal, ako preteky prebiehajú, či všetko bolo dobre pripravené, či vládne spokojnosť,“ podotkla Jana Streitová z organizačného výboru. Nový riaditeľ viac – menej rodinného rezortu Milan Rezník, mohol len vzdať hold za nočnú zmenu svojim ľuďom a kochal sa pohľadom na súťažnú zjazdovku a oblúky medzi bránkami. Na Málinom Brde vládla viac - menej idylka. Až na jeden nepríjemnejší pád.

Celkove štartovalo 148 pretekárov.

Z VÝSLEDKOV

Ružomberský medvedík

Mladší predžiaci: 1. Vrobel (LK Oravan Brezovica), 14. Š. Stano (LK Ružomberok), mladšie predžiačky: 1. Mikulášová (Ski Academy Martinky), starší predžiaci: 1. Jílek (Opalisko Závažná Poruba), 15. Krakovský (LK Ružomberok), staršie predžiačky: 1. Elízová (Opalisko Závažná Poruba).

Pohár Liptova

Mladší žiaci: 1. Harbach (KAL Jasná), 4. Pura, 5. Žatkuliak, 6. Paul (všetci LK Ružomberok), mladšie žiačky: 1. S. Antolová (Opalisko Závažná Poruba), 11. Struhárová (LK Ružomberok), starší žiaci: 1. Prevuzňák (KAL Jasná), 5. Lazár (LK Ružomberok), staršie žiačky: 1. Z. Antolová (KAL Jasná), muži: 1. Bugáň (MB SKI Club Žilina), masters B (do 55 rokov): 1. Melich (ŠK UNI Košice), masters C (nad 55 rokov): 1. Ambros (ASC Bratislava), ženy: 1. Staroňová (KAL Jasná).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia