Keď sú zranenia aj motorom

Keď sú zranenia aj motorom

RedakciaŠport7.5.2021

Na terase hotela Malina v lone veľkofatranskej prírody, kde čerstvé slovenské basketbalové šampiónky na neformálne stretnutie pozval Milan Fiľo, ktorého „akciovka“ Eco-Investment je významným dlhoročným podporovateľom ružomberského klubu spod „deravých košov“, sa rozohrávačka zlatej Sujovej družiny Radka Stašová vyznala, prečo vykročila na vrcholovú športovú dráhu.

Asi každý profesionálny športovec robí to, čo ho od malička baví, čo má rád a čo ho napĺňa. Keď začínate, je to pre vás predovšetkým zábava, z ktorej sa postupne stáva čoraz vážnejšia vec. Hoci nie vždy všetko bolo jednoduché, najmä pre zdravotné problémy, určite neľutujem svoje pôvodné rozhodnutie,“ vysvetľovala 23 – ročná dievčina, ktorá v „civile“ je poslucháčkou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Košická rodáčka do najúspešnejšieho slovenského klubu prestúpila pred piatimi rokmi z ŠKP 08 Banská Bystrica i so statusom reprezentantky do 20 rokov. Hráčkina doterajšia dráha mala až príliš veľa „zdravotných zákrut“. „Zranenia k športu patria, to je normálne, lenže ja som v tomto smere niečo extra,“ podotkla Stašová. Keď z jej „stopiek“ spomenieme len plastiku predného krížneho väzu, dve operácie achiloviek, v minulosti na pravej a na sklonku predchádzajúceho roka na ľavej nohe, či vlani dlhšiu výluku, kvôli narazenému lakťu, tak sumár nie je kompletný. Teraz pre trampoty s kolenom, ktoré bol dvakrát poriadne „vyfackané“, Radka vynechala semifinálovú šnúru Niké extraligy a finále play-off odtiahla aj cez bolesť. „Po každom zranení som svojmu telu dávala novú šancu. Na palubovku som sa vracala s ešte väčšou motiváciou.“

Pre hráčku, ktorá už vhupla aj do ženskej reprezentácie, je veľmi dôležitý kolektív a vzťahy medzi „babami“. „Musíte mať šťastie na ľudí, ktorí do družstva prídu. Bez ohľadu na to, či ide o Slovenky, alebo dievčatá zo zahraničia. V uplynulej sezóne sme naozaj vytvorili jeden veľmi dobrý tím. Aj povahovo sme si sadli. Boli sme radi, keď sme mohli byť spolu, či už v hale, alebo mimo nej,“ vravela ďalej Stašová.

Na otázku, čo ďalej, má Radka jedinú odpoveď. „Pre mňa je najdôležitejšie odohrať najbližšiu sezónu úplne celú, bez jediného výpadku, bez akéhokoľvek zranenia.“ Od pondelka bude sa už Stašová v Piešťanoch pripravovať so slovenskou reprezentáciou na júnový európsky šampionát.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia