Klobúk dole: J. Suja opäť Slovenky dostal na európsky šampionát

Klobúk dole: J. Suja opäť Slovenky dostal na európsky šampionát

RedakciaŠport13.2.2023

Tréner Juraj Suja, ktorý na klubovej úrovni už desiatu sezónu v rade ťahá s ružomberskými basketbalistkami, po druhý raz doviedol ženský národný tím na majstrovstvá Európy.

Slovenky, po predchádzajúcom víťazstve nad nad Švajčiarskom 78:50, včera v Piešťanoch prevalcovali Luxembursko 114:59 a patria k štyrom družstvám, spolu s Maďarskom, Veľkou Britániou a Nemeckom, ktoré si zaistili štart na európskom šampionáte z druhých miest.

Som rád, že sme potvrdili, že slovenský ženský basketbal patrí do Európy, že nestratí kontakt so špičkou na našom kontinente,“ konštatoval Suja, ktorý priznal, že opäť, ako pred dvomi rokmi to bol „nervák“, hoci v inej podobe. Keďže naše reprezentantky v novembri 2021 doma „pustili“ skvele rozohraný duel Taliansku 66:69 a o rok na to v Neapole tomuto súperovi podľahli 60:81, mohli bojovať len o miestenku z druhej priečky. Napokon v priebehu včerajška sa situácia tak vykryštalizovala, že akékoľvek víťazstvo dievčatám stačilo na „Európu“, bez ohľadu na výšku skóre „Opäť to bola veľká zodpovednosť. Navyše, stále sa nejako podvedome čakalo, že na majstrovstvá postúpime. Od roku 1993 Slovensko na kontinentálnom šampionáte len tri razy chýbalo. Avšak konkurencia je z roka na rok väčšia. Teraz sa napríklad nekvalifikovali také krajiny ako Litva, Ukrajina, Švédsko, Bosna a Hercegovina, či Poľsko. Samozrejme, veľmi sa z postupu tešíme,“ pripojil hlavný kouč slovenského tímu.

Suja prevzal ženský „nároďák“ po Petrovi Kováčikovi, ktorému sa nepodarilo dostať na majstrovstvá Európy v roku 2019. Tréner Ruže na poslednej „Európe“ v Španielsku a Francúzsku skončil s našou reprezentáciou na 13. mieste. Pri aktuálnom postupe boli aj tri hráčky z jeho klubovej šatni – Alexandra Buknová, Viktória Havranová a Soňa Svetlíková.

Na šampionáte, ktorý sa uskutoční od 15. do 25. júna v Slovinsku a Izraeli, budú štartovať: Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Turecko, Srbsko, Čierna Hora, Grécko, Taliansko, Lotyšsko, Česko, Maďarsko, Slovensko, Veľká Británia, Nemecko, Slovinsko a Izrael. Príprava našich reprezentantiek sa začne 15. mája.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia