Kouč Ružomberčaniek dostal ženský nároďák na majstrovstvá Európy

Kouč Ružomberčaniek dostal ženský "nároďák" na majstrovstvá Európy

RedakciaŠport7.2.2021

Tréner Juraj Suja, ktorý na klubovej úrovni ôsmu sezónu vedie ružomberské basketbalistky, včera národný tím žien posunul na európsky šampionát, ktorý sa uskutoční 17. a 27. júna 2021 vo Francúzsku a v Španielsku.

Slovenky v piešťanskej Diplomat aréne vo svojom poslednom stretnutí H skupiny v súboji s Holandskom potrebovali na priamy postup z prvej priečky vyhrať aspoň a desať bodov, čo v infarktovom finiši aj dokázali. Reprezentáciu z krajiny tulipánov zdolali 61:50, hoci 1:12 min. pred naplnením riadneho hracieho času sme mali len šesť bodov k dobru – 56:50. V závere Terézia Páleniková dvomi šestkami pretavila v realitu veľkú slovenskú túžbu. Výraznou mierou k účasti na európskom šampionáte prispela tiež ružomberská kapitánka Miroslava Praženicová, ktorá odtiahla 20:56 min. a spolu s Angelikou Slamovou bola s jedenástimi bodmi, z toho dvoma trojkami, najlepšou strelkyňou Sloveniek.

Emócie boli obrovské, všetci sa tohto úspechu strašne tešíme. Spoločne s členmi realizačného tímu a s dievčatami sme samozrejme miestenku na ´Európu´ aj oslávili. Posedeli sme a vychutnali mimoriadne dôležité víťazstvo. To bolo predovšetkým o kolektíve. Oba zápasy, aj vo štvrtok s Maďarskom, hoci sa prehralo, išlo celé družstvo na doraz. Mentálne boli dievčatá veľmi dobre nastavené. Holanďanky potvrdili svoje kvalitu, nie náhodou si v kvalifikácii dvakrát poradili s Maďarskom. Veru, bolo to veľmi ťažké,“ vravel šťastný Suja.

Prvé stretnutie našim reprezentantkám v piešťanskej „bubline“ nevyšlo podľa predstáv. Po prehre s Maďarskom 57:65 ale hráčky nepadli na duchu. „Na druhý deň ráno sme tento výsledok vôbec neriešili, už sme mysleli len na sobotu. Nie sme dáki rojkovia, vedeli sme o kvalite maďarského družstva. Samozrejme, s Maďarkami sme si chceli vytvoriť, čo najlepšiu východiskovú pozíciu. Dalo sa prehrať aj o menej, o štyri-päť bodov. Konečný rozdiel bol pre nás taký hraničný a imperatív desaťbodového víťazstva nad Holandskom zvládnuteľný,“ pokračoval kouč slovenského „nároďáku“.

Zajtra večer 40 – ročný tréner preladí svoje kompetencie. „Už sa teším na ružomberské družstvo. Človek po takomto niečom je vždy namotivovaný. Ide o iné, staré prostredie, no máme čo robiť. Keďže do 20. februára je v lige zápasová prestávka, pôjdeme trochu aj do kondičky, väčšiu pozornosť chceme venovať streľbe a keď sa vrátia všetky legionárky, verím, že dostaneme sa tiež k herným situáciám štyri na štyri,“ doplnil Juraj Suja.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia