„Tu nejde o výkony, ani o žiadne rekordy. Každý odpláva toľko, na koľko sa cíti. Všetko závisí od fyzickej kondície a tiež od psychiky človeka. Niekto v studenej vode vydrží päť minút, no sú medzi nami aj takí, čo im nerobí problém ani dvadsať minút. Sám organizmus najlepšie vie, koľko znesie,“ rozhovoril sa Stanislav Húšťava, šéf Belanských ľadových medveďov, ktorí vo vodnej nádrži Hrabovo zorganizovali 7. ročník zimného plávania. Oficiálne sa na ňom zišlo 246 otužilcov, pričom vo vode skončili aj ďalší, ktorí sa nezaregistrovali. „Bola to opäť vydarená akcia, preto prevládali iba príjemné pocity. Išlo o celoslovenský zraz, ale nechýbali ani naši kamaráti zo zahraničia – z Poľska, Maďarska a Čiech.“
„Keď sme v roku 2014 začínali v Šútove, pretože mesto Ružomberok na začiatku nebolo naklonené takejto myšlienke, išlo viac-menej o stretnutie kamarátov. Vtedy len tak padol návrh, poďme sa cez zimu okúpať. Bolo nás sedemdesiat a nedalo sa ani tušiť, že zo spontánneho nápadu sa stane tradícia. Odvtedy počet účastníkov stále rastie, vkuse padajú predchádzajúce maximá. Už sme sa dostali až na hranu kapacitných možností,“ komentoval značný záujem Húšťava.
Predtým, ako „ľadové medvede“ začali čeriť Hrabovo, museli organizátori prírodný „bazén“ nahotovať. A tak sa najprv dopoludnia pílil ľad. „Vzhľadom na to, súčasná zima je veľmi mierna, bolo menej roboty než vlani, išlo len o tridsaťcentimetrovú vrstvu ľadu, kým pred rokom bola hrúbka dvojnásobná. Aj preto známy rezbár Andrej Šimrák mal problémy s ľadovými sochami,“ pokračoval hlavný hostiteľ.
Belanské ľadové medvede fungujú ôsmy rok. „Ja sa tejto aktivite venujem už štyridsať rokov. Boli časy, keď v celom Československu sa dalo narátať iba okolo 150 otužilcov. Dnes už každý podobný klub v republike ráta okolo stovky členov. V minulosti by nad nami ľudia kývli akurát rukou a bohviečo si pomysleli, no v súčasnosti je otužovanie aj životný štýl. Každý rok máme krst našich nových ´medveďov´ a stretávame sa nielen v zime, ale i v priebehu roka. Robíme napríklad výstup na Brankovský vodopád,“ dodal 64 - ročný Stanislav Hušťava z Liptovskej Osady.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia