Lyžiarsky poter kvári nedostatok snehu

Lyžiarsky poter kvári nedostatok snehu

RedakciaŠport1.1.2020

Diametrálne inú predstavu o zime, ako je zatiaľ realita mali členovia Lyžiarskeho klubu Ružomberok. Porcie, ktoré si tréneri naplánovali na suchu (vonku, či v telocvični) decká „zmákli“, lenže posledný mesiac roka bol viac – menej iba o improvizácií a hľadaní aspoň nejakých možností jázd na snehu.

Začiatkom decembra sme sa vrátili zo sústredenia na ľadovci v Rakúsku. Pôvodný zámer bol jasný, už v domácich podmienkach pokračovať v príprave na snehu. Žiaľ, veľký škrt nám urobilo počasie. Ani si nepamätám na takýto december. Chodíme kde sa dá, ale nie je to ono. Pred Vianocami sa nám podarilo niečo odlyžovať v Ždiari, kde sme zaradili aj pár dvojfázových tréningov. Lenže od začiatku prázdnin je to bieda. Naši členovia chodia na Opalisko, na Donovaly či Kubínsku hoľu, všade sa však na svah dostanú len v rámci verejného lyžovania. Ťažko takto dačo pilovať, pracovať na zdokonaľovaní alebo ladiť formu,“ rozhovoril sa šéftréner LK Ružomberok Ján Grib.

Zatiaľ v predpovedi počasia počúvame iba o teplom prúdení vzduchu, zostáva nám akurát veriť, že čo najskôr sa to zlomí a zima umúdri. Momentálne na Slovensku je to zlé, optimálne sa môžu na sezónu chystať akurát pretekári, ktorí si zase odskočili do Rakúska alebo Talianska,“ pokračoval J. Grib.

V Ružomberskom klube na súťaže v kĺzavých disciplínach pripravuje 16 chlapcov a dievčat v kategóriách žiactva a predžiactva. Prvé preteky Slovenského pohára sú v „termínovke“ pri dátume 11. január 2020. „Ťažko teraz povedať, či sa pôjde podľa pôvodného rozpisu, alebo dôjde k nejakým posunom. Nie je jednoduché niečo plánovať, keďže počasie je nevyspytateľné,“ podotkol ružomberský tréner.

Dva pohárové „podniky“ sú situované aj na Málinô Brdo. Ide o 25. ročník Ružomberského medvedíka pre predžiakov v obrovskom slalome, ktorý je naplánovaný na 25. januára a Slovenský pohár mladších a starších žiakov v slalome a obrovskom slalome (7. a 8. marca). „Tieto preteky sa už nebudú konať pod zastrešením Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) ale ako podujatia Zväzu slovenského lyžovania. Ide o novú organizáciu, ktoré mala prvé zasadnutie vlani v septembri. K jej založeniu došlo kvôli nespokojnosti klubov s fungovaním SLA a jej starostlivosťou o mládež,“ informoval nás ďalej Grib.

V novej sezóne ružomberské alpské lyžovanie najväčšie nádeje vkladá do Adama Mrvu, ktorý je druhý rok mladší žiak. Z najmladšej zmeny sa podľa Griba najlepšie javí Bruno Paull.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia