M. Langšádl vidí v T. Tišťanovi stále veľký potenciál

M. Langšádl vidí v T. Tišťanovi stále veľký potenciál

Ján SvrčekŠport1.7.2024

Majstrovstvami Európy v Belehrade ružomberský plavec a slovenský reprezentant Tibor Tišťan zavŕšil sezónu 2023/2024.

Nášmu pretekárovi v jeho hlavnej disciplíne na 50 m motýlik tesne ušlo semifinále. V rozplavbách dosiahol rovnaký čas (23,79 sek.) ako Denis Popesco z Rumunska a obaja museli absolvovať dodatočnú „rozstrelovú“ bazénovú dĺžku o posledné miesto do elitnej šestnástky. Tu o 18 stotín sekundy bol rýchlejší jeho súper, a tak Tišťanovi v konkurencii 58 pretekárov patrila sedemnásta priečka. Vo svojej druhej individuálnej disciplíne, na 50 m voľný spôsob skončil celkove 45., keď v rozplavbe dohmatol za 22,87 sek. Dvadsaťjedenročný Ružomberčan bol tiež členom miešanej štafety na 4 x 100 m voľný spôsob, spolu Matejom Dušom, Lillian Slušnou a Teresou Ivan, ktorá obsadila 7. miesto časom 3:16,15 min.

Po návrate Tibora z USA celá naša príprava bola zameraná na medzinárodné preteky, ktoré sa koncom mája konali v Londýne. Tu sa nám podarilo úplne skvele formu vyladiť. Na 50 m motýlik išlo o dve zlepšenia vlastného slovenského rekordu (23,54 sek., a 23,50 sek), takisto nový ´osobáčik´ si zaplával na 50 m kraul (22,36 sek.),“ začal rozprávať Tišťanov ružomberský tréner Marek Langšádl. Po Anglicku sme chceli, aj s nejakými úpravami v tréningoch, sa ešte pokúsiť o druhý výkonnostný vrchol na ´Európe´. Čo sa týka prípravy, aj vzhľadom na krátky mikrocyklus, to bola svojim spôsobom alchýmia. Veru dosť zložité, no stálo to za pokus. Veď žila dokonca možnosť splniť na 50 m voľný spôsob B limit na Olympijské hry do Paríža. Tento zámer síce nevyšiel, ale smelo môžem povedať, že chalan aj na európskom šampionáte zaplával kvalitné časy. Nikto z nás prvoplánovo na Paríž nemyslel, avšak zrazu sa naskytla aj takáto možnosť. Preto sme išli to sprobovať. Vôbec nevadí, že to úplne nevyšlo podľa očakávaní. Ideme ďalej. Tibor má stále úžasný potenciál, aby sa posúval dopredu.“

Po kontinentálnom šampionáte má študent na Univerzite v Tampe na Floride teraz čas oddýchnuť si od vody a určite je to zaslúžené voľno. Tibor viac-menej 22 mesiacov ťahal v kuse. V predchádzajúcej sezóne, keď v lete štartoval na majstrovstvách sveta mužov v Japonsku a potom na európskom šampionáte do 23 rokov v Belehrade, takmer nemal voľno. Zhruba od polovice augusta sa ale zase začne vážnejšie hýbať. Veď po návrate do Ameriky, ho budú čakať povinnosti vo svojom univerzitnom tíme. Najbližšie pôjde o rôzne doplnkové športy a aktivity,“ uzavrel Marek Langšádl.

Foto: Marek Langšádl

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia