M. Mastiš sa rozhodol zavesiť píšťalku na pomyslený klinec

M. Mastiš sa rozhodol zavesiť píšťalku na pomyslený klinec

Ján SvrčekŠport3.6.2023

Do osemnástich rokov hrával v Ružomberku futbal, kde prešiel celým mládežníckym podhubím. Vstup medzi „dospelákov“ už ale nemal extra oslnivý a tak, podľa vzoru svojho otca, sa Marek Mastiš rozhodol hráčsku kariéru vymeniť za rozhodcovskú. V zápase posledného fortunaligového kola Tatran Liptovský Mikuláš - Ružomberok , keď bol v pozícii náhradného arbitra, aj tú zavŕšil. Len v tridsiatich siedmich rokoch, hoci, podľa platných regulí, „fungovať“ mohol až kým nedovŕši 45 rokov.

Tých dôvodov bolo viac a postupne sa hromadili,“ začal rozprávať muž, ktorý v najvyššej futbalovej súťaži má na svojom konte 27 zápasov a kopec ďalších „majstrákov“ odpískal na nižších republikových poschodiach. „Čoraz väčší tlak je vyvíjaný na našu fyzickú pripravenosť. Tí mladší majú v tomto smere výhodu. Je veľmi ťažké s nimi behať, keď človek sa pomaly blíži k štyridsiatke. Tým netvrdím, že nemáme aj starších rozhodcov. Kondičná príprava musí byť, bez ohľadu na vek, kvalitná, jednoznačne spojená i s dostatočnou regeneráciou. Tomu by sa malo prispôsobiť i civilné zamestnanie. Práca vás nemôže obmedzovať. Pískanie na najvyššej úrovni si vyžaduje, aby ste mu všetko podriadili. Nedá sa počas týždňa mať hlavu niekde inde a akurát cez víkend prehodiť páku. Dopredu sa tlačia mladí rozhodcovia. Proste je taký trend. Ďalej zavážila rodina, mám dvoch malých chlapcov, ktorí začínajú sa venovať futbalu. Chcem byť s nimi, aby cítili oporu a môžem si to s nimi aj užiť. Sám dobre viem, že ´deckám´ som aj niečo dlžný preto treba im to vrátiť. Keď boli menší, veľakrát, neraz kvôli futbalu otec pri nich nebol. Musím všetko dobehnúť, kým ma ešte chcú a potrebujú. Rozhodovanie to je tiež misia, pri ktorej sa chyby na ihrisku neodpúšťajú. Hneď vám to aj médiá dajú pocítiť, pričom má to dopad na celú rodinu. Netajím, moje rozhodnutie mnohých poriadne zaskočilo. Veľa kolegov i ľudí z rozhodcovskej komisie zostalo sklamaných. Tento krok sa však nerodil vo mne dni, ani týždne, či mesiace. Boli to roky, čo som nad tým premýšľal. Strašne veľa sa toho nakopilo, až nastal tento definitívny koniec.“

Marek Mastiš (narodený 21. septembra 1985 v Ružomberku) ako rozhodca od roku 2010 pôsobil v republikových súťažiach. Prvé stretnutie vo vtedajšie Corgoň lige pískal v marci 2012 medzi Nitrou a Zlatými Moravcami. Po maturite na ružomberskom gymnáziu, v štúdiu pokračovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave a v súčasnosti s rodinou žije v Šamoríne a živí ho profesia finančného analytika.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia