„Veľmi som sa tešil domov, aj rodina na mňa. Už mi bolo smutno, navzájom sme si chýbali. Veď išlo o 23 – dňovú odluka. Najdôležitejšie bolo, že ´decká´ zostali zdravé, a tak mohli chodiť do škôlky a manželke pomohli aj staré mamy,“ vyznal sa nám Martin Motyka, otec štyroch ratolestí, ktorý na 13. Paralympijských hrách v Pekingu bol spolu s Michalom Červeňom v roly navádzača zrakovo znevýhodnenej alpskej lyžiarky Henriety Farkašovej.
S najúspešnejšou slovenskou paralympioničkou ružomberský navigátor získal zlato v zjazde a výrazne jej pomohol i k triumfu v superkombinácii, keď s Henrietou odjazdil slalom. Tu však oficiálne vo výsledkovej listine figuroval Červeň, ktorý išiel prvú disciplínu super-G.
Z roku 2014 v Soči má Motyka dva „kovy“ spod piatich para kruhov s Jakubom Krakom - zlato zo super-G a striebro z obrovského slalomu. „Ťažko sa Peking porovnáva s tým, čom som dosiahol pred ôsmimi rokmi. S Jakubom som vtedy absolvoval celú prípravu, boli sme štyri roky spolu. Tento úspech prišiel úplne nečakane, na rýchlo. Bol som oslovený, keď sa koncom januára zranil Červeň. Z tohto pohľadu to bolo náročnejšie. S Heňou sme sa museli rýchlo zohrať, prispôsobiť sa jeden druhému. Podarilo sa nám získať prvú zlatú medailu na týchto Hrách pre Slovensko, navyše v kráľovskej disciplíne v zjazde, ale nedá sa povedať, čo si viac cením,“ uviedol 32 – ročný Motyka.
K navádzačstvu sa však niekdajší pretekár LK Ružomberok neuvažuje vrátiť. „Na to nemám čas, aby som absolvoval celú prípravu a sústredenia. Teraz išlo len záskok. Nevylučujem, však ani účasť na ďalších Paralympijských hrách v Taliansku, lenže v úlohe člena realizačného tímu, servismana. Nuž ale uvidíme, kto z tejto generácie bude pokračovať. Momentálne partia je naozaj skvelá. S niektorými ľuďmi sa stretávam aj súkromne,“ dodal Martin Motyka.
© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia