M. Motyka je opäť so svojimi najbližšími

M. Motyka je opäť so svojimi najbližšími

RedakciaŠport18.3.2022

Veľmi som sa tešil domov, aj rodina na mňa. Už mi bolo smutno, navzájom sme si chýbali. Veď išlo o 23 – dňovú odluka. Najdôležitejšie bolo, že ´decká´ zostali zdravé, a tak mohli chodiť do škôlky a manželke pomohli aj staré mamy,“ vyznal sa nám Martin Motyka, otec štyroch ratolestí, ktorý na 13. Paralympijských hrách v Pekingu bol spolu s Michalom Červeňom v roly navádzača zrakovo znevýhodnenej alpskej lyžiarky Henriety Farkašovej.

S najúspešnejšou slovenskou paralympioničkou ružomberský navigátor získal zlato v zjazde a výrazne jej pomohol i k triumfu v superkombinácii, keď s Henrietou odjazdil slalom. Tu však oficiálne vo výsledkovej listine figuroval Červeň, ktorý išiel prvú disciplínu super-G.

Z roku 2014 v Soči má Motyka dva „kovy“ spod piatich para kruhov s Jakubom Krakom - zlato zo super-G a striebro z obrovského slalomu. „Ťažko sa Peking porovnáva s tým, čom som dosiahol pred ôsmimi rokmi. S Jakubom som vtedy absolvoval celú prípravu, boli sme štyri roky spolu. Tento úspech prišiel úplne nečakane, na rýchlo. Bol som oslovený, keď sa koncom januára zranil Červeň. Z tohto pohľadu to bolo náročnejšie. S Heňou sme sa museli rýchlo zohrať, prispôsobiť sa jeden druhému. Podarilo sa nám získať prvú zlatú medailu na týchto Hrách pre Slovensko, navyše v kráľovskej disciplíne v zjazde, ale nedá sa povedať, čo si viac cením,“ uviedol 32 – ročný Motyka.

K navádzačstvu sa však niekdajší pretekár LK Ružomberok neuvažuje vrátiť. „Na to nemám čas, aby som absolvoval celú prípravu a sústredenia. Teraz išlo len záskok. Nevylučujem, však ani účasť na ďalších Paralympijských hrách v Taliansku, lenže v úlohe člena realizačného tímu, servismana. Nuž ale uvidíme, kto z tejto generácie bude pokračovať. Momentálne partia je naozaj skvelá. S niektorými ľuďmi sa stretávam aj súkromne,“ dodal Martin Motyka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia